Juraj Šeliga: „Predčasné voľby nikdy nedopadli dobre pre pravicu.“

Autor: Redakce

Juraj Šeliga sa na svojej sociálnej sieti poriadne rozohnil. Stranu SaS zobral za slovo a vyjadril všetko na rovinu. „Strana SaS nám dnes odkázala, aby sme sa nebáli hovoriť na rovinu. Ok, tak teda na rovinu,“ napísal. Povedal, že odchodom kolegov, padá vláda. Nebude disponovať parlamentnou väčšinou. 

„Tá hra o tom, že ja alebo Jana Žitňanská budeme spolupracovať s Tarabom a spol. a tým pádom sa nič nedeje a vy nepoložíte vládu, nevyšla. Je to jednoducho fakt, Vašim odchodom fakticky padá vláda. Svojho času som od pár z Vás počul, koho zaujímajú 4 poslanci. V tomto prípade máte pravdu, stojí to na Vás, lebo je Vás viac a bez Vás parlamentná väčšina nie je. Tak Vás chcem poprosiť, prestaňte nás používať ako figový list, aby ste mlžili, že vláda bez problémov pokračuje s ex poslancami ĽSNS,“ skonštatoval Šeliga.
Zhodnotil, že sa  nebojí o svoju budúcnosť, ak by v politike nepokračoval. „O čo mám strach, je naša krajina. Že táto vláda má od dokonalosti ďaleko, áno má, ale predsa len o niečo bližšie ako vlády minulé. Možno si myslíte, že skrátenie volebného obdobia (cez ústavné možnosti – rozpustenie parlamentu napr.) a predčasné voľby Vám prinesú lepšie percentá. Neviem, nebudem konšpirovať, no skúsenosť nás naučila, že predčasné voľby nikdy nedopadli dobre pre pravicu. Tá dezilúzia, tá ukážka toho, že pravicové strany na rozdiel od kryptokratov nevedia vládnuť. To ľudia nezabudnú. Nečudujem sa, že ľudia toľko spomínajú Mikuláša Dzurindu. Nemyslím si, že je to preto, že bol bezchybný, azda preto, že napriek chybám chcel krajinu meniť a posúvať dopredu a hľadal cestu, ako by jeho vlády mohli vydržať… O tom však nech píšu politológovia,“ napísal.
Negatívne hodnotí požiadavku o odchode Igora Matoviča.  „Nie na rokovaní za zavretými dverami, nie, ani Matovičovi ste to nepovedali do očí, hoc akokoľvek ho nemáte radi, už len z rešpektu k nemu by sa to patrilo. Rozumiem, prieskumy sú neúprosné, už ani nejde o to, čo sa povie, ale, že sa povie Matovič. Ale faktom je, že Vaša požiadavka má logiku, Igor nahneval veľmi veľa ľudí, svojimi krokmi, svojimi výrokmi, svojou zbytočnou tvrdohlavosťou, útokmi na prezidentku alebo médiá. Ja sám som medzi nimi a vnímam tento problém, viackrát som o tom hovoril verejne,“ vysvetlil.
Dodal, že nemá problém postaviť sa Matovičovi verejne. „Na rozdiel od Vás, som však predtým s ním absolvoval X rozhovorov. Áno, aj o tejto téme. A že to nebola príjemná debata, o tom asi netreba písať. Momentálne však odstúpiť nechce, rovnako som nevnímal v Oľano kroky smerujúce k jeho výmene. Práve naopak, ak sa Vám podľa mňa niečo Vašimi spôsobmi podarilo, tak to bolo stmeliť Oľano, pretože spôsob, akým ste prestali chodiť na koaličnú radu, spôsob, ako ste im a nám všetkým cez média posielali odkazy a spôsob, ako verejne len tak vypovedáte koaličnú zmluvu ukázal, že ich zrejme považujete za nerovnocenných partnerov,“ napísal ďalej Šeliga.
„Nuž ale dobre, Matovič má odstúpiť. S kým ste o tom rokovali? Hádam nebudeme smiešni, že jedna tlačovka, „dva“ rozhovory a potom je vybavené. Prepáčte, to nie je snaha o dohodu, to je kampaň. Verejná, mediálna, tvrdá. Rokovania o odchode vtedy premiéra Matoviča, vyzerali inak. Bol som tam a boli to dni a noci… Niektorí z Vás to vedia, lebo tam boli tiež. Rozumiem však, my politici milujeme a nenávidíme média v jednom. Chceme, aby sa o nás písalo. Možno ste preto mali pocit, že keď sa o tom bude veľa písať, tak sa to nejako tak samo stane. Na rovinu, lebo tak ste to chceli, nestane,“ zhrnul.
Podľa Šeligu, na brzdenie Igora Matoviča je potrebné používať právo veta. „To je tá povestná a reálna politická „atómovka“. A to, že to aj on vie dodržať, sa ukázalo na vláde, keď tam nosil návrh zvýšenia daní.
Skutočná sila koaličnej zmluvy je práve v práve veta. To ste mali po celý čas k dispozícii. Preto sa, prosím, nečudujte otázkam, prečo ste nevetovali pro-rodinný balíček. Stačilo jedno slovo „vetujem“ a bolo by vymaľované. Dnes sa tvárite, že ste túto možnosť nemali. Ale mali kolegovia! Len, aby sme si boli „na čistom“ a pri tom prorodinnom balíku, mame všetci, vrátane Vás, zababrané ruky,“ dodal.
Treba podľa neho rokovať. „Poďme preto rokovať a nie byť zakopaní v zákopoch. Požiadal som premiéra Hegera, aby zvolal oficiálne rokovanie zástupcov strán na úrovni a v rozsahu, v akom uzná on sám a začali sme oficiálne rokovania, ktoré zachránia túto vládu. Ešte stále máme šancu na dohodu,“ skonštatoval na záver.
ZDROJ: FB Juraj Šeliga
ZDROJ FOTO: FB Juraj Šeliga