Inflácia na Slovensku postupne klesá, na návrat do normálu si však ešte počkáme

Autor: Jana Kováčová
Zdroj foto: pixabay (free for commercial use)

 

Krivka inflácie začala spomaľovať, inflačný vrchol už máme za sebou. Miera inflácie klesla pod 10%. Napriek pozitívnym správam je však príliš skoro na radosť, čaká nás ešte dlhá cesta k normalizácií. Reálna mzda dobehne infláciu až v roku 2024, dovtedy musíme fungovať na sporiacom režime. 

Situácia sa postupne stabilizuje, inflačný vrchol máme podľa Slovenskej národnej banky za sebou, a tento rok by sa jej krivka nemala vyšplhať nad 10%. Pozitívnou správou je, že v tomto roku konečne po prvýkrát zlacneli potraviny. Jedná sa hlavne o zeleninu a ovocie. V porovnaní s minulým rokom klesla cena potravín o 16,5%. Avšak, návrat na želané hodnoty potrvá ešte viac ako rok. Výraznému poklesu budú brániť ceny energií, ktoré sa na pôvodnú trhovú cenu dostanú najbližšie až za dva roky. Ďalším rizikom sú rastúce úrokové sadzby, na ktoré musia byť banky opatrné. 

Inflácia a mzdy

Na základe miery inflácie a zdražovania v tomto roku sa dostavili požiadavky zamestnancov na zvýšenie miezd. Krivka inflácie však rástla rýchlejšie ako zvyšovanie platov, čo malo za následok zmenšenie rozpočtu mnohých domácností, informuje Národná banka Slovenska. Najvyšší pokles reálnych miezd za posledných 22 rokov zažilo Slovensko v roku 2022. Momentálne najviac ohrozené skupiny sú sociálne slabšie domácnosti. Energie a potraviny totiž predstavujú najčastejšiu zložku ich nákupného košíka, a pokiaľ majú finančné problémy, nárast cien sa ich vždy dotkne najviac.

Čo predchádzalo inflácií?

Začiatkom nášho boja s infláciou bola celosvetová situácia spôsobená pandémiou. K nárastu prispel presun dopytu od služieb k tovaru. Služby, ktoré doposiaľ fungovali na základe stabilného príjmu boli obmedzené karanténnymi opatreniami. K uspokojeniu nášho zvýšeného dopytu po tovare zas zabránili rozdielne karanténne opatrenia a lockdown naprieč krajinami. Odborníci prvotne predpokladali zmiernenie inflácie počas roku 2022, avšak stabilný návrat narušila vojna na Ukrajine. Vojna spôsobila ešte väčší nárast cien skrz obmedzenia dodávok komodít cez ruské a ukrajinské hranice. Ďalším problémom bol nárast cien energií, ktorých významným dodávateľom je Rusko, vysvetľuje Ministerstvo financií SR.

Budúcnosť Slovenska, čo bude ďalej?

Ako sa naša ekonomická situácia bude vyvíjať nie je ešte úplne jasné.

Podľa najnovších informácií očakávania spotrebiteľov k vývoji inflácie v eurozóne vzrástol na 3,5%, v porovnaní s júlovými 3,4%. Ideálom, ku ktorému by sa banky chceli dopracovať je úroveň 2%. Spotrebitelia očakávajú, že k tomuto výsledku sa dopracujeme najskôr za tri roky, informuje TASR. Národná banka Slovenska čaká v budúcom roku nižšiu infláciu, avšak znížila svoju predpoveď ekonomického rastu. Budúcnosť Slovenska je teraz vložená do rúk novozvolenej vlády. Odchádzajúca vláda upozorňuje, že je potrebné, aby štát za najbližšie štyri roky ušetril viac ako 6 miliárd eur. Ak by sa tak nestalo, je možné, že by investori odmietli štátu požičať peniaze, uvádza Denník N.