Hrozí trestná činnosť zo strany migrantov? Hnutie Republika vyzvalo ministra Mikulca, aby situáciu riešil

Autor: Redakce
Mimoparlamentné hnutie Republika vyzvalo ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO), aby riešil situáciu s nelegálnou migráciou. 


V opačnom prípade chce iniciovať jeho odvolávanie. Ministerstvo vnútra (MV) SR sa voči tvrdeniam zástupcov Republiky ohradilo, považuje ich za snahu o zviditeľnenie sa pri téme, ktorá je aktuálnou v celej Európe. Hnutie poukázalo napríklad na reakcie ľudí z Kútov a Holíča, ktoré hovorili o potulujúcich sa nelegálnych migrantoch v okolí vlakovej stanice či na sídlisku. Hovorí tiež o absencii policajtov v týchto oblastiach. Obáva sa trestnej činnosti zo strany migrantov. Predseda hnutia a europoslanec Milan Uhrík dodal, že minister o probléme vie, no neprichádza so žiadnym riešením. Podľa ministerstva je z vyjadrení predstaviteľov Republiky zrejmé, že v téme nelegálnej migrácie či migrácie ako takej nemajú ani elementárne znalosti. "Ale naopak zámerne a manipulatívne využívajú svoje fabulácie na zastrašovanie verejnosti," uviedla hovorkyňa ministerstva vnútra Zuzana Eliášová.


Ako pripomenula, ak majú poslanci vedomosti o spáchaní priestupku alebo trestného činu, majú povinnosť ohlásiť to na príslušnom oddelení polície alebo na čísle 158. Ako doplnila hovorkyňa, migranti zo Sýrie a Afganistanu sa nesmú zaisťovať proti ich vôli pre ľudské práva a európsku legislatívu. "Tých je prevažná väčšina a sú nevyhostiteľní, lebo v krajinách ich pôvodu je vojna. Zaisťujeme ich len na krátky čas kvôli evidencii v systémoch cudzineckej polície a kvôli odobratiu biometrie. Ak už raz boli evidovaní a majú potvrdenie, môžu sa voľne pohybovať," vysvetlila.
Deklaruje, že na hraniciach s Českom, ako aj v prihraničných oblastiach je zvýšený výkon služby príslušníkmi Policajného zboru, vrátane neuniformovaných policajtov. Riešením by podľa MV SR bolo, keby Česko ukončilo kontroly na hraniciach so Slovenskom a presunulo svoje sily na maďarské územie. Spolu so slovenskými policajtmi, ktorí na maďarskom území už aktívne pomáhajú, by tak pomohli "zabetónovať" slovensko-maďarskú hranicu, keďže nelegálni migranti k nám smerujú z Maďarska a následne do Česka. Ako dodala Eliášová, slovenský rezort vnútra už niekoľkokrát poslal českej strane notifikáciu, aby dodržiavala pravidlá. Pripomenula, že kontroly na vnútorných hraniciach v zmysle schengenskej dohody majú byť až posledným riešením.


ZDROJ: topky.sk
ZDROJ FOTO: FB