Hrozba teroristického útoku na stredných školách: Internet pátra po identite páchateľa

Autor: Redakce
Zdroj foto: FB Polícia Slovenskej republiky (ilustračný obrázok)
Útočník mal v pláne odpáliť výbušniny na viacero školách. Od gymnázií v Bratislave žiadal milióny eur v kryptomenách. V minulosti mal na videách brutálne týrať zvieratá.

Útočník mal v pláne odpáliť výbušniny na viacero školách. Od gymnázií v Bratislave žiadal milióny eur v kryptomenách. V minulosti mal na videách brutálne týrať zvieratá.

Národna kriminálna agentúra (NAKA) v súčasnosti vedie vyšetrovanie v prečine závažného teroristického útoku. Doposiaľ neznámi páchateľ z neznámeho miesta zverejnil na sociálnej sieti vyhrážky adresované stredným školám. V stredu 6.12.2023 má v úmysle odpáliť výbušniny, ktoré sú podľa jeho informácii umiestnené v blízkosti nešpecifikovaných škôl ak mu nezaplatia 10 miliónov eur v kryptomenách, informuje televízia Markíza.

Polícia nasadila pyrotechnikov a psovodov. Školy, ktorým bola vyhrážka adresovaná boli prezreté a bolo im taktiež odporúčané dočasné uzavretie do doby, kým nebezpečenstvo pominie. O postupoch policajného zboru informoval policajný prezident Ľubomír Solák na utorkovej tlačovej konferecii. „Vzhľadom na latentnosť a anonymitu spáchania skutku je vystopovanie digitálnej stopy veľmi sťažené. Snažíme sa získať všetky dostupné informácie,“ vyjadril sa Solák.

O alarmujúcej situácii informoval TASR aj minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD). Uviedol, že je v kontakte s policajným zborom aj ministrom vnútra. Súhlasí s tým, že je lepšie byť v prevencii ako by sa mala udiať tragédia. Vyzdvihol najmä obozretné kroky policajného zboru.“Radšej sme mali chvíľku haló, ale ukázalo sa, že nič vážne sa v tomto prípade nestalo,“ uvádza minister školstva.

Výhražnú emailovú správu obdržalo Gymnázium Alberta Einsteina v Petržalke, Gymnázium Ivana Horvátha v Ružionve a Gymnázium Antona Bernoláka v Senci, uvádzajú TVnoviny. Údajne sa mal páchateľ vyhrážať aj ďalším školám V Prešovskom a Žilinskom kraji. Páchateľ vystupuje na sociálnej sieti s rovnakou prezývkou ako v emaily.  Na dostupných fotografiách, ktoré zverejnil na profile, sú rôzne strelné zbrane a zásobníky.

Jeho internetová činnosť vyvolala hrôzu už v minulosti. Pod meno 8884zack zdieľal videá ako brutálne a sadisticky zabíja mačiatka. Na platforme Reddit bolo užívateľmi vyhlásené pátranie po jeho identite. Instagramový profil menom 8884.hate zdieľa informácie, ktoré sa s pomocou skupinového chatu snaží dohľadať informácie o páchateľovi. Pôvodne sa komunita pokúšala zastaviť týranie zvierat, informácia o teroristickej činnosti však všetkých šokovala. Zo screenshotov, ktoré zverejnil vyplýva, že výhražný email adresovaný školám bol preložený do angličtiny pomocou prekladača.