Hirmanovo ministerstvo nesúhlasí s kritikou, s vládou údajne rieši pomoc s vysokými cenami energií

Autor: Redakce
Ministerstvo hospodárstva SR (MH SR) spolu s vládou SR intenzívne rieši pomoc s vysokými cenami energií pre domácnosti, verejný sektor a podnikateľské subjekty na Slovensku. 

V tlačovej správe to uviedla hovorkyňa ministerstva Mária Pavlusík v reakcii na tlačovú besedu zástupcov zamestnávateľov a podnikateľov. V novembri 2022 MH SR po schválení navýšenia rozpočtu pre rok 2022 a po rokovaní so zástupcami zamestnávateľov a podnikateľov vyhlásilo prvú výzvu vo výške 40 mil. eur na pomoc v boji s vysokými cenami energií pre energeticky náročné podniky. Rezort hospodárstva v závere roku 2022 vyhlásil výzvu v zmysle schémy pomoci 2.1 Dočasného krízového rámca Európskej komisie (EK), a to pre všetky subjekty vykonávajúce hospodársku činnosť. „O kompenzácie mohli požiadať podniky, ale i verejný sektor, ako sú samosprávy, dôchodcovské správcovské spoločnosti (DSS) či občianske združenia,“ poznamenala hovorkyňa s tým, že žiadosť mohli podať veľké a energeticky náročné podniky, pričom vyhlásenie výzvy, spracovanie, ako i vyplatenie kompenzácii rezort zrealizoval do konca roku 2022. „Dňa 23. decembra 2022 bola na notifikáciu EK zaslaná ďalšia schéma pomoci tzv. 2.4 v zmysle Dočasného krízového rámca EK. 


Doteraz poskytnutá pomoc prebehla rýchlo a efektívne a ministerstvo intenzívne pracuje na príprave ďalších výziev,“ doplnila hovorkyňa s tým, že o všetkých možnostiach pomoci pre rok 2022 aj 2023 zároveň rezort diskutoval spolu so zástupcami zamestnávateľov a podnikateľov a uprednostňuje ďalej diskusiu o možnej pomoci pri rokovacom stole pred medializáciou. Poverený premiér Eduard Heger (OĽaNO) v reakcii na utorňajšiu tlačovú konferenciu zamestnávateľov uviedol, že kľúčovým partnerom pre zamestnávateľov a firmy je rezort hospodárstva. „Energetickú pomoc v čase krízy však predseda vlády považuje za mimoriadne dôležitú, a preto sa pravidelne zúčastňuje rokovaní s firmami a priemyslom,“ poznamenala hovorkyňa premiéra Ľubica Janíková a dodala, že MH SR už poskytlo 117 miliónov eur v rámci pomoci podnikateľom, energeticky náročným podnikom, samosprávam a občianskym združeniam. Vláda bude podľa hovorkyne predsedu vlády poskytovať kompenzácie firmám aj v roku 2023. „Okrem doterajšieho rozsahu pomoci sa uvažuje aj o navýšení mesačných limitov pomoci a rozšírení pomoci na ďalšie subjekty,“ doplnila Janíková s tým, že v krátkom čase očakávajú od EK schválenie ďalšej schémy pomoci pre priemysel. 

ZDROJ: webnoviny.sk
ZDROJ FOTO: Facebook