HHC ako legálna droga: Z automatu si ju môžu kúpiť aj deti

Autor: Lukáš Veselý
Zdroj foto: FB Národný ústav detských chorôb
HHC je relatívnou novinkou na slovenskom trhu. Predaj tejto látky je možný skrz internetové obchody či kamenné predajne alebo automaty. V slovenskej legislatíve patrí do zoznamu zakázaných omamných a psychotropných látok. Ako je teda vôbec možné, že je HHC voľne dostupné? V zákone sa totižto nachádza takzvaná šedá zóna, predajcovia uvádzajú, že produkty obsahujúce HHC slúžia len ako zberateľský kúsok, nie sú určené na užívanie.

HHC je relatívnou novinkou na slovenskom trhu. Predaj tejto látky je možný skrz internetové obchody či kamenné predajne alebo automaty. V slovenskej legislatíve patrí do zoznamu zakázaných omamných a psychotropných látok. Ako je teda vôbec možné, že je HHC voľne dostupné? V zákone sa totižto nachádza takzvaná šedá zóna, predajcovia uvádzajú, že produkty obsahujúce HHC slúžia len ako zberateľský kúsok, nie sú určené na užívanie. 

Na problematiku poukázal ako prvý Denník N, ktorý zdieľal príbeh dvoch 15 ročných chlapcov “Obaja boli zvláštni – mali veľmi biele pery a ťažko komunikovali. Od začiatku tvrdili, že im prišlo zle z ázijského jedla. Nasledovalo pre nás niekoľko naozaj náročných hodín,“ opisovala matka stav jej syna po užití HHC. Urgentné príjmy detských nemocníc hlásia nárast prípadov detí s toxickým šokom. Predajcovia si identitu kupujúceho neoverujú, a tak je ich dostupnosť v podstate neregulovaná. Internetové obchody, ktoré ju predávajú, majú sídlo v Českej republike, kde je HHC legálne, a tak ich umiestnenie na slovenskom trhu spadá pod český zákon.  

Čo to vlastne HHC je?

Celým menom Hexahydrokanabinol sa vyskytuje bežne v prírode, avšak len v malom množstve. Keďže by prirodzená extrakcia by bola ekonomicky nevýhodná, výrobcovia siahajú po syntetickej manufaktúre skrz proces hydrogenácie. Hydrogenácia bola vytvorená americkým cheminok Rogerom Adamsom v roku 1944. Jedná sa o proces kedy sa ku látke THC pridá molekula vodíku. Hydrogenácia mení štruktúru THC tým, že nahradí dvojité väzby dvoma pridanýmí atómami vodíku. Látka je týmto procesom stabilnejšia, čo sa pretavuje aj na dlhšej životnosti HHC. Na dnešnom trhu distribútorovia ponúkajú rôzne výrobky obsahujúce látku HHC. Užívatelia si tak môžu vybrať, či HHC inhalujú skrz zahriatie v podobe jointa alebo vaporizéra, alebo ho absorbujú skrz žalúdok v podobe takzvaných “edibles” ako napríklad koláče či cukríky.

Aké sú jeho efekty?

Doposiaľ nie je zozbierané dostatočné množstvo relevantných výskumov, ktoré by presne definovali, ako HHC vplýva na telo. Väčšina užívateľov prirovnáva účinky ku THC, avšak v slabšej podobe. Pozdvihnutie nálady, eufória, zvýšenie citlivosti na čuch a chuť, zvýšenie apetítu a relaxácia, uvádza portál Neurogan. Stáva sa tak, že mladí ľudia siahajú po tejto látke ako alternatíve ku jej nelegálnemu príbuznému THC. 

Je HHC nebezpečné?

Na túto otázku neexistuje ešte presná odpoveď. Dôvodom je nedostatočné množstvo nazbieraných dát, jedná sa o relatívne novú látku a dlhodobé výskumy zatiaľ neboli realizované. Keďže sú si však HHC a THC veľmi štruktúrovo podobné, účinky a riziká by mali byť veľmi podobné. Medzi najčastejšie vedľajšie účinky sa radí úzkosť, nespavosť, závraty, zrýchlený tep a paranoja, uvádza portál Zelená Země. Účinky väčšinou odznejú do niekoľkých hodín no na Slovensku sa objavili aj prípady, kedy ich následky trvali niekoľko dní. V čom spočíva najväčší problém je to, že HHC pôsobí na organizmus rýchlejšie ako THC, je preto jednoduchšie sa predávkovať. Ďalším závažným problémom, ktorý sa s jej predajom vyskytuje, sú automaty, ktoré sa rozšírili po väčších mestách Slovenska. Keďže automat nie je schopný si overiť Váš vek, k produktom sa tak bez problémov dostanú aj nezletilí. 

Lekári z Národného ústavu detských chorôb v Bratislave už riešili niekoľko prípadov intoxikácie detí. Štyria z nich priznali užitie HHC, u zvyšných sa jej prítomnosť nedala jednoznačne potvrdiť. Mnohé deti majú strach vyhľadať lekársku pomoc.  „Látku nevieme zatiaľ explicitne dokázať laboratórnymi prístrojmi vzhľadom na blízku príbuznosť s THC. Niekedy môže vychádzať tzv. falošná pozitivita na THC. Pracujeme však na tom, aby sme túto látku vedeli dokázať,“ uviedol na sociálnej sieti NÚDCH primár oddelenia urgentného príjmu Marcel Brenner

Ministerstvo zdravotníctva adresovalo rastúce prípady toxického šoku. Bude sa snažiť zaradiť látku medi zakázané. Legislatívne konanie sa začne na konci tohto roka, pôjde však o zdĺhavý proces, uvádza Denník N. Zatiaľ ostanú výrobky s HHC voľne dostupné, niektorí užívatelia priznávajú, že im látka pomáha s úzkosťami a navodením pocitu relaxácie. Zdravotníci však varujú, že okrem toxického účinku hrozí aj nebezpečenstvo pádu alebo sekundárneho poškodenia.