Heger sa v Malmö zaviazal k zvýšeniu povedomia mladých o holokauste

Bratislava – Premiér Eduard Heger (OĽaNO) sa vo švédskom Malmö v stredu 13. októbra počas Medzinárodného fóra k pripomínaniu holokaustu a boju proti antisemitizmu zaviazal k vzdelávaniu a zvýšeniu povedomia mladej generácie o holokauste a apeloval tiež na adekvátnu reakciu na nenávistné prejavy a nežiadúcu akceleráciu antisemitizmu. Vyplýva to z Informácie o účasti predsedu vlády SR na Medzinárodnom fóre k pripomínaniu holokaustu, ktorú vláda na svojom dnešnom stretnutí vzala na vedomie.

„Skresľovanie holokaustu môže byť za určitých okolností nebezpečnejšie ako otvorené popieranie holokaustu, ktoré je väčšinou klasifikované ako trestný čin. Relativizácia a znevažovanie holokaustu sú v spoločnosti čoraz prítomnejšie a neustrážia ju ani klasické médiá. Jej príklady, rovnako ako antisemitské prejavy, boli prítomné aj na mnohých demonštráciách proti pandemickým opatreniam naprieč viacerými európskymi krajinami,“ uvádza sa v správe. Podľa rezortu diplomacie je potrebné sa vyvarovať nebezpečného politického cynizmu spojeného so skresľovaním holokaustu. Slovensko preto bude proaktívne využívať dokumenty Medzinárodnej aliancie pre pripomínanie holokaustu (IHRA) v rámci vzdelávania sudcov, prokurátorov, advokátov, policajtov a ďalších právnických profesií.

Vláda Slovenskej republiky sa zaviazala prostredníctvom Odporúčaní IHRA o identifikácii a boji proti skresľovaniu holokaustu zvýšiť povedomie v rámci vzdelávacích inštitúcií, na vysokých školách, v ústavoch SAV a najmä v inštitúciách vychovávajúcich budúcich pedagógov, tvorcov politík a pedagogických materiálov a efektívne zverejňovať informácie na portáloch zaoberajúcich sa celoživotným vzdelávaním.

Uskutočnenie cielených opatrení na zvýšenie povedomia mladej generácie o holokauste a nebezpečenstve jeho skresľovania sa vláda Slovenskej republiky zaviazala aj 2 prostredníctvom podujatí pre pedagógov a tvorcov pedagogických materiálov spojenú s propagáciou a využitím Odporúčaní IHRA pre výučbu a vzdelávanie o holokauste z r. 2019. Významným prvkom v spektre plánovaných vzdelávacích aktivít SR bude aj dobudovanie areálu Múzea holokaustu v Seredi vrátane pamätníka obetiam holokaustu.