Heger sa stretol s holandským kráľovským párom: Žiaľ, naše krajiny spája jedna spoločná nepríjemná skúsenosť

Autor: Redakce
Dočasne poverený premiér SR Eduard Heger sa stretol na Úrade vlády (ÚV) SR v Bratislave s holandským kráľom Viliamom-Alexandrom a kráľovnou Maximou pri príležitosti ich návštevy Slovenska.
Ako konštatoval aj na svojej sociálnej sieti, že obe krajiny majú skúsenosť s vraždou investigatívneho novinára, tak aj z tohto dôvodu chcú spoločne spolupracovať na lepšej ochrane novinárov, aby sa nemuseli obávať o svoj život a boli tiež chránení voči šikanóznym žalobám. Vo svojom statuse im poďakoval: ,,Vážim si, že som dnes mohol na Úrad vlády Slovenskej republiky pohostiť na spoločnom obede holandského kráľa Viliama-Alexandra a kráľovnú Máximu. Ich návštevu vnímam ako dôležitý signál pre naše prehlbujúce sa vzťahy s Holandskom,“ zhrnul.
Hovorili spolu na rôzne témy, ako napríklad uplatňovanie zásad právneho štátu. „Vysvetlil som im, akou náročnou skúškou si naša demokracia prechádza. Očistu právneho štátu nám skomplikovala pandémia aj ruský útok na Ukrajinu a s nimi spojený rozmach dezinformačnej scény. Následkom je silná polarizácia spoločnosti. O to viac chceme v očiste našej spoločnosti pokračovať a robiť také kroky, ktoré obnovia dôveru občanov v štát a jeho predstaviteľov. Pre rozvoj demokracie považujem za dôležité aj pevné ukotvenie Slovenska v euroatlantických štruktúrach,“ dodal.
Naša krajina podľa neho po 12 rokoch reformného bezvetria postupne prestala dobiehať životnú úroveň krajín EÚ.  „Aby sme tento stav zmenili, potrebujeme kvalitné reformy, ktoré sme už naštartovali prostredníctvom Plán obnovy a odolnosti SR. Medzi kľúčové reformy, na akých musíme zapracovať, patria napríklad zmeny v oblasti vzdelávania. Máme problém s odlivom mozgov a Holandsko je pre našich študentov obzvlášť v tomto smere atraktívne. Kráľovná Máxima považuje za dôležité vytvoriť aj lepšiu spoluprácu medzi vysokými školami a súkromným sektorom, aby výučba lepšia reflektovala potreby trhu práce. Rovnako však potrebujeme aj partnerov ako Holandsko, aby sme mohli rozvíjať spoluprácu pri podpore výskumu a inovácií,“ zhrnul.
Žiaľ, obe naše krajiny majú podľa neho skúsenosť s vraždou investigatívneho novinára. Aj z tohto dôvodu spolupracujeme v lepšej ochrane novinárov, aby sa nemuseli obávať o svoj život a boli tiež chránení voči šikanóznym žalobám,“ dodal.

ZDROJ: Facebook.com/premier.sr

ZDROJ FOTO: Facebook.com/premier.sr