Heger predstavil stranu Demokrati! Ponúkame umiernenú stredovú politiku, ktorá nebude ľudí otravovať a rozdeľovať

Autor: Redakce
FB Eduard Heger

Dočasne poverený premiér Eduard Heger potvrdil svoj odchod z hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO).

Ako uviedol o polnoci na sociálnej sieti, jeho úloha v hnutí sa naplnila. „Dnes sa moja úloha a poslanie v hnutí naplnili. Mám vlastnú víziu o politike. Viem, že ak ju chcem naplniť, musím sa vydať vlastnou cestou. Život jednoducho prináša situácie, kedy sa musíme rozhodnúť. Ja to robím dnes,“ napísal Heger.

Podpredsedami Demokratov sa stali poslanec parlamentu a líder Modrej koalície Miroslav Kollár, minister obrany Jaroslav Naď, primárka oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny v Národnom onkologickom ústave Andrea Letanovská a spoluzakladateľka viacerých iniciatív vrátane Kto pomôže Ukrajine Andrea Cocherová. Rady Demokratov posilnia aj minister zahraničných vecí Rastislav Káčer, minister hospodárstva Karel Hirman a minister životného prostredia a predseda strany Zmena zdola, Demokratická únia Ján Budaj.

K Demokratom sa pridali aj primátor Prešova a predseda strany Šanca František Oľha, štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Andrej Stančík, europoslanec Vladimír Bilčík, poslanec parlamentu Kristián Čekovský, štátny tajomník ministerstva životného prostredia Michal Kiča či primátorka Prievidze Katarína Macháčková. Heger zároveň doplnil, že naďalej rokujú s viacerými stranami, ktoré by mohli pristúpiť k Demokratom. „S OĽaNO sa spájať nebudeme,“ podotkol. Konkretizoval, že rokujú napríklad so stranou Za ľudí, stranou ODS Pavla Macka a viackrát sa stretol aj s predsedom Aliancie. Je v úzkom kontakte s poslancami Občiansko-demokratickej platformy, ktorí sú tiež pozvaní do strany.

Ani spolupráca s Mikulášom Dzurindom podľa neho „nie je pasé“. Zároveň pozval ľudí, ktorí to myslia so Slovenskom vážne, aby vstúpili do strany Demokrati. Miroslav Kollár povedal, že nie je pravdou, že by na Hegera zmenil názor. „Ja som nikdy nespochybňoval povahové črty pána Hegera, vážim si ho ako človeka slušného, hodnotového a človeka kompromisu,“ reagoval. Cieľom nového projektu je podľa Hegera spojenie demokratov, ktorých najvyššími hodnotami sú demokracia, sloboda, spravodlivosť, mier, tolerancia a spolupráca. Presadzovať chcú politiku založenú na slušnosti, odbornosti, konštruktívnom dialógu a vzájomnom rešpekte. Chcú, aby na Slovensku pokračovali reformy a aby bola naša krajina súčasťou demokratického sveta. „Ponúkame umiernenú stredovú politiku, ktorá nebude ľudí otravovať a rozdeľovať. Ponúkame odbornosť a odmietame populizmus,“ vymenoval Heger.

Program strany bude stáť na piatich pilieroch: zdravotníctvo, vzdelané Slovensko, bezpečné a sebavedomé Slovensko, silné regióny a spolupráca s občianskou spoločnosťou, starostlivosť o najzraniteľnejších. Bližšie ho predstavia neskôr. „Témy ako interrupcie nebudú súčasťou nášho programu a ani ich nebudeme v parlamente otvárať,“ dodal premiér. V predvolebnej kampani budú Demokrati začínať s financiami, ktoré majú k dispozícii ako bývalá strana Spolu – občianska demokracia z volebného výsledku. Zároveň sa budú uchádzať o podporu prostredníctvom transparentného účtu.

 

 

ZDROJ: Webnoviny.sk

ZDROJ FOTO: Facebook