Heger chce ešte cez víkend rokovať o aktuálnej situácii v zdravotníctve

Autor: Redakce
Premiér Eduard Heger v sobotu pozval lekárskych odborárov, aby ešte cez víkend spoločne rokovali o aktuálnej situácii v zdravotníctve. 


Lekárski odborári jeho ponuku odmietli. Rokovať budú až v pondelok. „Predseda vlády Eduard Heger pozval zástupcov Lekárskeho odborového združenia (LOZ) na rokovanie dnes, prípadne zajtra. Odborári z LOZ však jeho ponuku odmietli a potvrdili pôvodne dohodnutý pondelkový termín,“ uviedla hovorkyňa predsedu vlády. Lekárski odborári argumentujú, že chcú dať vláde viac času na zváženie ich ponuky. „Unáhlené reakcie predstaviteľov vlády s následným emotívnym stretnutím nie sú konštruktívnym riešením a môžu uzatvorenie dohody len skomplikovať. Aby boli rokovania konštruktívne, žiadame vládu o prehodnotenie našej dnešnej ponuky a potvrdzujeme termín rokovania na pondelok,“ uviedol šéf LOZ Peter Visolajský.

Naposledy rokovali odborári s vládou v stredu (16. 11.), k dohode nedošlo. Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) po rokovaní informoval o dodatočnej ponuke na zvýšenie platov lekárov v nemocniciach. LOZ v sobotu informovalo, že sú ochotní ponuku prijať, ak vláda navýši koeficient za odpracované roky praxe všetkým lekárom a predstaví riešenia ostatných siedmich požiadaviek. Ponuku časovo obmedzili do 30. novembra. Vláda reagovala, že trvá na pôvodnej ponuke, ktorá je finálna.
Začiatkom októbra malo podať hromadné výpovede vyše 2100 lekárov z 31 slovenských nemocníc. Lekárski odborári výpovede vysvetlili nesúhlasom s aktuálnymi podmienkami v systéme. Trvajú na splnení ôsmich požiadaviek, ktoré navrhli na zlepšenie situácie v sektore. 

ZDROJ: dennikn.sk

ZDROJ FOTO: Facebook