Generál Pavel vyhral prvé kolo českých prezidentských volieb aj na Slovensku

Autor: Redakce
Neoficiálny víťaz prvého kola českých prezidentských volieb, generál Petr Pavel, získal najviac hlasov aj v dvoch zvláštnych volebných okrskoch, v ktorých mohli českí občania voliť na Slovensku.
Dominantnú prevahu Pavel dosiahol vo voľbách na Veľvyslanectve ČR v Bratislave i v priestoroch vojenského výcvikového priestoru Lešť, kde v rámci medzinárodného zoskupenia NATO pôsobí aj kontingent českých vojakov. O účasti a počte hlasov pre kandidátov informovala TASR chargé d'affaires veľvyslanectva ČR v Bratislave Alena Jermářová. „Na zastupiteľstve volilo 594 občanov ČR, platných hlasov bolo 593. Petr Pavel získal 324 hlasov, Danuše Nerudová 144, Andrej Babiš 62, Pavel Fischer 46. Ostatní štyria kandidáti, Jaroslav Bašta, Marek Hilšer, Karel Diviš a Tomáš Zima, dostali každý menej ako desať hlasov,“ uviedla Jermářová o neoficiálnych výsledkoch volieb prvého kola v zvláštnom volebnom okrsku v Bratislave. Dodala, že v Lešti odhlasovalo 315 voličov, 243 z nich dalo hlas Pavlovi, Babiš získal 47 a Nerudová 12 hlasov, zvyšné hlasy získali ostatní piati kandidáti.

V rámci zvláštnych volebných okrskov v zahraničí mohli voliť občania ČR, ktorí si vybavili volebný preukaz, alebo požiadali o zápis do zvláštneho zoznamu voličov. Podľa predbežných neoficiálnych výsledkov prvého kola českých prezidentských volieb získal po sčítaní 99,99 percenta okrskov Pavel 35,39 percenta hlasov, druhý Babiš 35 percent. Obaja postupujú do druhého kola volieb, ktoré sa uskutoční 27. a 28. januára.

ZDROJ: info.sk
ZDROJ FOTO: Facebook