Generál Andor Šándor exkluzívne pre Vysokú hru: Žiadna reálna politika keď sa začne vykonávať nie je taká ako je hlásená v predvolebnom boji

Autor: Lucia Peštová
Zdroj foto: Gen. Andor Šándor

Generál Andor Šándor pôsobil v armáde 30 rokov, 18 rokov bol vo vojenskej rozviedke. Začal ako učiteľ angličtiny, skončil ako jej šéf. Študoval v Česku, Taliansku a USA. Od roku 2020 pôsobí ako bezpečnostný poradca. Napísal niekoľko kníh, ale venuje sa aj metalovej hudbe. Ako dieťa začínal s husľami a cez gitaru sa dostal k bicím. Bezpečnosti nepochybne rozumie. Vystupuje v českých i slovenských médiách. Andor Šándor sa exkluzívne vyjadril redakcii Vysoká hra v oblasti a bezpečnosti. 

 

 

Čo sa týka prichádzajúcich volieb, čo by ste navrhoval vylepšiť v oblasti bezpečnosti našej krajiny. Aké sú Vaše priority v oblasti bezpečnosti?

Pán Šándor sleduje dôkladne situáciu na Slovensku. Pokiaľ išlo o protikorupčnú politiku vlády Matoviča a Hegera, musím povedať, že inštitút Kajúcnika a to všetko čo sme okolo toho videli, vrátane zatknutého, následne prepusteného Petra Pčolinského bývalého šéfa SISKY, pán Lučanský, ktorý sa obesil. Po zmene vládnucej garnitúry, neviem ako to dopadne, kto vyhrá voľby či bude vedieť dať Fico s Hegerom dohromady vládu, ale môžu sa obávať nejakej vendety. odplatu zato, čo sa na Slovensku dialo. Pretože systém Kajúcnika je síce dobrý, ale všetko čo Kajúcnik polícii povie, musí byť polícia schopná dokázať. Po zmene garnitúry to môže vo vláde rezonovať a tohto by som sa skutočne obával.

Pokiaľ ide o armádu ako takú,  Slovensko sa rozhodlo dobre, že sa rozhodlo kúpiť M16, je to určite lepší nápad ako majú češi, kúpiť M35. Slovensko sa dostalo do značnej rétoriky, ktorá antagonizuje  proti pomoci Ukrajine. A bude to ďalší aspekt, ktorý môže spoločnosť ohrozovať na delení spoločných hodnôt. Dohodu o obrannej spolupráci s Američanmi ste podpísali, my sme ju podpísali včera.

Bohužiaľ Slovensko je omnoho viac ohrozené, kôli konfliktu na Ukrajine, pretože ste susediaca krajina. Nikto nevie ako to dopadne a nie je vylúčené, či prídu ďalšie migračné vlny, ktoré Slovensko zažije. Z tohto pohľadu by nato mala byť kraji na pripravená, tak aby bola solidárna, ale aby neohrozila obyvateľov. Už teraz je nahlodaná politickými výrokmi Fica a podobne.

 

Na sociálnej sieti pán Naď uviedol, že vidí reálne nebezpečenstvo a bojí sa, keď  príde k moci SMER, čo si o tom myslíte? 

Žiadna reálna politika keď sa začne vykonávať nie je taká ako je hlásená v predvolebnom boji.  Pán Fico je samozrejme radikálny, ale i on bude musieť vnímať, pokiaľ by postavil efektívne vládu s podporou parlamentu, Slovensko je stále súčasťou európskej únie, európskej aliancie a je tak rada tlakov na Slovensko, nerobme si ilúzie, krajina nemá príliš mnoho šancí im vzdorovať, všetkým tým sľubom, ktoré Fico hovorí.

Môže byt akcentovaná väčšia spolupráca s Ruskom, alebo tolerancia Ruska, čo vidíme v prípade Maďarska, ktorému každý nadáva, ale v prípade Turecka, boja čokoľvek povedať, pretože Turecko je veľké. To je realita politiky dnešného sveta. Takže na malé Slovensko, si môžu dovoliť omnoho viac, ako veľké a silné Turecko. To je pochopiteľné. Pro západne orientovaný Slováci, myslím si, že Fico bude prozápadne orientovaný v celej svojej šírke, nemyslím si, že by ľudia zo Slovenska museli emigrovať.

 

Akým spôsobom by sme mali pomáhať Ukrajine, a či by sme jej ešte vôbec mali pomáhať? 

Bez pomoci Ukrajine, by Ukrajina dávno nebola. Hlavnú tiaž niesli Američania, Veľká Británia, Poliaci, ale ako aj Slovensko bolo veľmi aktívne. Predali ste systém M300, veľmi dobre a rozumne ste sa zbavili MIG29, ktoré boli vo veľmi zlom technickom stave, pretože ste ich neboli schopný operovať na vlastnom území. Preto Vám vzdušný priestor strážia Česi a Poliaci, to nie je výčitka, ale konštatovanie. Určite Slovensko urobilo veľa. Otázkou je, do akej miery bola minulá vláda schopná presvedčiť Slovákov o tom, že tá pomoc je potrebná, ale zároveň, že nezanedbáva svojich vlastných obyvateľov.

Každá takáto pomoc v rámci inflácie môže byť škodlivá voči vlastným obyvateľom a niet sa im čomu čudovať. Myslím si, že tá pomoc je dobrá, ale musí byť proporcionálna, premeraná. Nová vláda bude bezpochyby musieť riešiť aj to čo zaznieva zo Spojených štátov, že dodali zbrane, financovali vojnu a že Európa bude musieť financovať mierovú obnovu Ukrajiny, čo si myslím,  že bude veľký problém. Že niekoho podporujeme je veľmi pekné, ale v momente keď nás to už bude niečo stáť, bezpochyby to nebude lacná záležitosť, tak to môže byť problém i vo svetle domácich ekonomických problémoch.

Hlasy v kontexte nepomáhajme Ukrajine budú silnieť, pretože zatiaľ nie je veľké nadšenie, predstava z toho, že Ukrajina bude schopná v nejakom blízkom období obnoviť celistvosť.

 

Rusko je veľký agresor, myslíte si, že by to mohlo ovplyvniť aj Slovensko, nepríde k nám vojna? 

To je fundamentálna otázka, ktorú si kladie veľa ľudí a snaží sa na ňu odpovedať. Podľa môjho názoru, pokiaľ príčinou vojny na Ukrajine bol fakt, že Ukrajina chcela vstúpiť do Severoatlantickej aliancie a bola podporovaná niektorými členskými krajinami, ako sú Spojené štáty a pokiaľ sa nedarilo naplniť dohody o nejakom lepšom postavení Ruskej menšiny a iných menšín si nemyslím, že hrozí konflikt mimo územia Ukrajiny. Rusko utrpelo značné straty, vďaka tomuto konfliktu, teraz som presvedčený, že pokiaľ by obnovili svoju vojenskú silu v podobe tankov, bojových vozidiel, armády, tak to nejaký čas potrvá. Takže Slovensko by nemalo mať obavy, že bude Ruskom napadnuté. Keď Rusi neboli schopný dobiť Charkov 30km od svojich hraníc, tak sa nebojím že by napadli Bratislavu. Samozrejme nikto nevieme, ako bude vyzerať situácia ďalej z pohľadu 5, 10 rokov, ako sa to bude vyvíjať v Rusku v oblasti politiky. I mnohými nenávidený Putin, môže prísť niekto podstatne horší. A ten vývoj môže smerovať k tomu, že bolo Slovensko prvé na rane pretože je susednou krajinou.

 

Exminister Jaroslav Naď (Demokrati) zverejnil právnu analýzu k darovaniu stíhačiek MiG-29 vojnou zmietanej Ukrajine. Je v poriadku, že ju zverejnil?   Nestáva sa to aktuálne nástrojom volebnej kampane?

Ja som ju nečítal, som zástancom pomoci Ukrajine. Ale nie v zmysle PR, aby som sa snažil s niekým súťažiť, kto toho dal komu viac, buď chceme pomôcť, alebo chceme súťažiť, kto je solidárnejší. Ako som povedal dar MIG29, zato že dostanete moderné americké vrtuľníky, považujem za veľmi chytrý ťah. pretože Vaše MiG29 takmer nelietali. keby lietali, tak by sme Vám nemuseli strážiť vzdušný priestor aj s Poliakmi. To nie je kritika, ale realita. Mali ste ich 13, z toho 4 preleteli a zvyšok musel byt rozobraný a prevezený vlakom, keby lietali, nebolo by potreba ich prevážať vlakom. Žiadnu veľkú bojovú hodnotu pre Ukrajincov to určite nemalo.

 

Čo hovoríte na doterajšie úradovanie Jaroslava Naďa?

Ja viem, že bol vo vojenskom spravodajstve, osobne sme sa nestretli. ja som vo vojenskom spravodajstve žil 18 rokov, bol som jeho šéfom. Musím povedať, niektoré jeho výroky, boli také s ktorými by som sa nestotožňoval, ale nepochybne v zmysle Slovenskej politiky voči Ukrajine, bol v Česku najviac citovaný. Zatienil tak  ministra zahraničných vecí, jeho meno sa takmer neobjavovalo. Okrem pani prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá bola viditeľná spoločnými cestami s naším prezidentom na Ukrajinu. Pána Naďa som až tak nesledoval, aby som ho mohol ohodnotiť. Nepochybne dal dohromady obrannú zmluvu so Spojenými štátmi a podielal sa na vyjednávaní nákupu F16, ďalšej výzbroje, v zmysle skvalitnenia ozbrojených síl SR je to skôr krok dopredu ako dozadu.