Fico tvrdí, že Čaputová nevie zabezpečovať riadny chod vlády SR

Autor: Redakce

Opozičný Smer-SD vyzval prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby okamžite vymenovala úradnícku vládu, inak „budeme svedkami ešte väčšieho rozvratu a chaosu v krajine“.

 

Podľa šéfa strany Roberta Fica je evidentné, že poslanci nechcú skorší termín volieb. Fico na štvrtkovej tlačovej konferencii pripomenul prezidentke jej povinnosť zabezpečovať riadny chod ústavných orgánov. Tvrdí, že Čaputová nevie zabezpečovať riadny chod vlády SR, ktorá je rozpadnutá, a nevie ani vyplývať na riadny chod NR SR, kde vzniká ľudová tvorivosť poslancov. Šéf Smeru-SD nerozumie obratu prezidentky. Tvrdí, že najprv preferovala voľby v prvej polovici roka. Napokon uviedla, že je ochotná akceptovať aj septembrový termín. Fico skonštatoval, že rozhodnutím o septembrovom termíne volieb sa koalícia s prezidentkou rozhodli, že predčasné voľby ako legitímny nástroj na riešenie krízy využijú na prehĺbenie rozvratu a chaosu a krajine. Do 30. septembra bude podľa neho krajina zdevastovaná.

Líder mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini apeluje na voľby v júni. Pokiaľ sa tento termín nepodarí schváliť, vyzval takisto prezidentku, aby vymenovala úradnícku vládu. Čaputová uviedla, že súčasná politická situácia, charakterizovaná legislatívnou parlamentnou smršťou, ohrozujúcou ústavné princípy a verejné financie, je pre Slovensko neúnosná a žiada si skorší termín predčasných volieb. Dodala, že súčasťou chaosu je aj aktuálna výzva dvoch politických strán na vymenovanie úradníckej vlády. Ako podotkla, až doteraz hovorili, že by úradnícku vládu nikdy v parlamente nepodporili. „Chaos v parlamente však nezastaví vláda bez dôvery,“ dodala. V prípade závažného zlyhania dočasne poverenej vlády Eduarda Hegera (OĽANO) je pripravená vymenovať úradnícku vládu.

 

ZDROJ: info.sk

ZDROJ FOTO: Facebook