Fico je poriadne nahnevaný! „Prekvapuje ma, s akou naivitou plníte pokyny v politickom procese Súmrak proti predstaviteľom opozície.“

Autor: Redakce

Robert Fico sa naozaj nahneval a poslal prokurátorovi list. Rozhodne nie je pozitívne naladený.

„Alebo kladiem vážnu otázku, čo je za Vašou motiváciou tolerovať hrubé porušovanie zákonov v tomto procese. Použijem všetky legálne právne prostriedky, aby bola voči Vašej osobe, ako aj voči vyšetrovateľovi NAKA J. Vereščákovi vyvodená zodpovednosť za evidentné zneužívanie právomoci verejného činiteľa. Odpoveď, že ste len plnili pokyny nadriadeného špeciálneho prokurátora D. Lipšica, politika a právoplatne odsúdeného páchateľa za zabitie človeka, ktorého riadi predseda OĽaNO I. Matovič, nebude postačujúca, aby ste sa tejto zodpovednosti zbavili,“ píše Fico.

Celý prípad Súmrak je podľa neho od samotného začiatku sprevádzaný zneužívaním trestného práva na likvidáciu opozície. Vymyslený skutok, tradiční udavači, nadkvalifikácia skutkovej podstaty trestného činu s cieľom založiť právomoc špeciálnej prokuratúry. „Ako dozorový prokurátor ste vyšetrovateľovi NAKA odsúhlasili úplne všetko,“ píše.

Napriek tomu, že vyšetrovateľ NAKA v piatok 29. júla 2022 ukončil vyšetrovanie, doteraz Fico ako obvinený nebol vypočutý, pretože vyšetrovateľ podľa neho nebol spôsobilý poskytnúť mu základnú informáciu, z čoho jr obvinený a nevedel vysvetliť ani konkrétne časti uznesenia o vznesení obvinenia. „Je viac ako evidentné, že vyšetrovateľ nie je autorom tohto uznesenia. S Vaším súhlasom vyšetrovateľ ukončil 29. júla 2022 lehotu na preštudovanie vyšetrovacieho spisu bez toho, aby som bol vôbec riadne oboznámený o tomto vážnom procesnom úkone. Vrcholom Vášho zneužívania právomocí je, že ste ako dozorový prokurátor nezabezpečili, aby sa riadne a včas rozhodlo o mojej sťažnosti a sťažnostiach ostatných obvinených proti uzneseniu o vznesení obvinenia,“ pokračuje Fico.

„Plníte politický pokyn. Zabezpečiť podanie obžaloby súčasne s rozhodnutím o sťažnosti proti uzneseniu obvinenia, a tak zmariť právo obvinených žiadať preskúmanie zákonnosti právoplatných rozhodnutí v prípravnom konaní. Postup zodpovedajúci charakteru Vášho nadriadeného D. Lipšica. Dnes, 1. augusta 2022, generálny prokurátor, bez posúdenia zákonnosti uznesenia o vznesení obvinenia, konštatoval vážne prieťahy v trestnom konaní v politickom procese Súmrak. Za tieto nesiete plnú zodpovednosť Vy, bez ohľadu na to, kto Vás na ne navádzal,“ pokračuje Fico.

Týmto otvoreným listom Fico žiada prokurátora, aby prestal zneužívať svoje právomoci v mene politických cieľov D. Lipšica a I. Matoviča. „A aby ste urobili všetky potrebné rozhodnutia, ktoré budú viesť k odstráneniu nezákonností, ktoré páchate, a aby ste zabezpečili rešpektovanie mojich procesných práv.“ dodal.

ZDROJ: teraz.sk
ZDROJ FOTO: teraz.sk