Expert pre osobné slobody Miroslav Žiak exkluzívne pre Vysokú hru: Podporujem predaj marihuany

Autor: Lucia Peštová
Zdroj foto: Fb Miroslav Žiak

Miroslav Žiak člen strany SAS a expert pre osobné slobody exkluzívne pre Vysokú hru odpovedal na naša otázky. Podporil by poďla jeho slov predaj marihuany na zdravotné účely. „Ak sa chce niekto zmeniť na ženu, alebo muža nech sa zmení, je to jeho slobodné rozhodnutie,“ uviedol Žiak ďalej k téme zákona o rodnom čísle. Nechce tiež, aby štát podporoval cirkev.  Je to nespravodlivé a neprijateľné, myslí si.

Petícia proti ďalšiemu zvyšovaniu štátneho príspevku pre cirkev, ste proti tomu, aby štát podporoval cirkev? Považujete to za neprijateľné a nespravodlivé voči veriacim?

Za mňa osobne ja som zato, aby sa cirkev odlúčila od štátu, bola to posledná nesplnená požiadavka novembra 89, niektorý ľudia to radi prekrúcajú, niektorý sa odvolávajú na vatikánske zmluvy, tvrdia že sa nedá od nej cirkev odlúčiť. Nie je to pravda, nič také vatikánske zmluvy nehovoria. Radi sa s tým obháňajú predstavitelia cirkvi. Tým že sa cirkev odlúči od štátu, získa veľkú nezávislosť.

Vždy pred voľbami dostanú cirkvi príspevok, ktorý majú navýšený niekoľkonásobne, dostali až 500%-tný nárast oproti poslednému príspevku. Cirkev nie je úplne slobodná, je vždy v područí nejakých vládnych alebo politických predstaviteľov. Myslím si, že im to výrazne škodí. Cirkev by sa vedela prispôsobovať moderným trendom. Protipotratová politika, alebo odsudzovanie LGBTI komunity.

Za mňa, ja som za totálnu odluku. Strana SaS, sme strana nejakého konsenzu, a preto máme pripravený tzv. asignačný model, ktorým by sme chceli docieliť to, aby sa každý, či veriaci, alebo neveriaci, rozhodol komu chce dať svoje peniaze. Či to bude pre šport, kultúru, cirkev, bude to omnoho transparentnejšie, bude tam určitá konkurencia. Počet veriacich klesá, pri poslednom sčítaní je o 9% menej veriacich, ale i tak im narástol tento príspevok, čiže je to nekoncepčné a dlhodobo neudržateľné.

Podporil by ste legálny predaj marihuany? Mala by sa marihuana legalizovať pre vlastnú potrebu a rekreačné užívanie?

Jednoznačne, mne sa páči portugalský model, celý vyspelý západný svet, prichádza nato, že marihuana začne byť legálna. Asi to zatiaľ nie je cesta u nás. Vedel by som si predstaviť portugalský model, že by sme vedeli predávať takéto opsyotropné látky, cez sieť lekární, na predpis.

Závislým ľudom, aby sa z tej závislosti vedeli dostať, pod dozorom psychológa. Takýmto spôsobom taktiež mladistvým, pre vlastnú spotrebu, aby nemal opletačky so zákonom, aby to nebol priestupok. Ale aby tam bol štátny dohľad psychológa, aby sa mohol z tejto závislosti dostať. Tak ako je to pri alkohole za volantom, keď človek za volantom nafúka, musí chodiť k psychológovi, na poradenstvo, či nemá s tým problém.

V podstate štáty v Amerike, ktoré zlegalizovali marihuanu. Teraz nevedia čo z peniazmi, lebo tento čierny trh, peniaze ktoré utekali štátu, teraz prídu do štátneho rozpočtu, nemocnice, školy, zdravotníctvo by mali dostatok peňazí, ktoré doteraz nemali. Toto je cesta. Myslím si Slovensko raz nato príde, bude to trochu trvať. Ak sa obmení parlament, tak sa posunieme. Myslím si, že marihuana je menej škodlivá ako alkohol.

Čo hovoríte na zmenu zákona o rodnom čísle, ktorý by znemožnil právnu tranzíciu?

Je to úplne zbytočné, je to zasahovanie do našich životov a životov iných ľudí. Ak sa chce niekto zmeniť, zmeniť pohlavie, je to jeho životné rozhodnutie, ak sa chce muž zmeniť na ženu, nech sa zmení, ale samozrejme prichádza to, že nemôže mať deti. Je to jeho slobodné rozhodnutie zbavenie sa budúcnosti. Nerozumiem tomu, prečo majú potrebu títo tmári starať sa do našich životov. Ja osobne som heterosexuál, nemám s tým žiadny problém. Nemám rád ľudí, ktorý sa starajú do života iných.

Čo hovoríte na zákaz používania potravín po dobe spotreby. Potravinová banka, potraviny darované ľuďom v núdzi. Je to podľa Vás dobrý nápad?

Vysvetlím rozdiely pri dátume minimálnej trvanlivosti, dátum minimálnej spotreby a potraviny ktoré sú bez minimálnej trvanlivosti, bez akéhokoľvek dátumu trvania spotreby.
Dátum spotreby, to sú potraviny, ktoré podliehajú skaze a následne môžu spôsobiť zdravotné komplikácie. Napr: mäso, jogurt, môže spôsobiť hnilobným procesom, zdravotné problémy.
Dátum spotreby, tu by som až tak neriskoval, môže vzniknúť nejaká zdravotná komplikácia.
Dátum minimálnej trvanlivosti, kedy výrobca garantuje zníženie senzorických a chuťových vlastností.
Tieto potraviny by sme mohli dať ľuďom v životnej tiesni, ľuďom bez práce, alebo bezdomovcom, charitatívnym organizáciám, mohli takto pomáhať tým slabším.

V akom stave sú podľa Vás potravinové reťazce, čo sa týka kvality potravín, skladovania, hygieny?

Majú veľmi prísne normy nato, aby si udržali svoju kvalitu. V hypermarketoch sa nemusíme báť o kvalitu, dá sa tam nájsť nízka, aj vyššia kvalita. Majú veľmi dobré postavenie na Slovenskom trhu, lebo predávajú 10% slovenských potravín. Naši malý výrobcovia sa nevedia dostať na tieto trhy, lebo sú tam veľmi ťažké podmienky. Na Slovensku sa zvyšuje kvalita. Vďaka pani Matečnej si dávajú pozor na kvalitu, ktorú jedia.

Prečo je na trhu málo slovenských výrobkov?

Lebo je ťažké dostať sa na pulty hypermarketov, keďže oni pokrývajú najväčšie podiely. V iných krajinách nemáte v centre hypermarket, skôr preferujú malé obchodíky, kde predávajú domáce produkty od miestnych výrobcov. 10% výrobkov, ktoré sú predávané sú v hypermarketoch. Ťažko sa v tom konkuruje menším výrobcom. Hlavne nedokážete splniť ich prísne podmienky. Sú tam obrovské sankcie, ak nedokážete dodať tie objemy , ktoré si zazmluvnia.