Eduard Heger ide do Kyjeva za Volodymyrom Zelenským! Naď to považuje za bezpečné

Na snímke minister financií SR Eduard Heger (O¼aNO) poèas brífingu s novinármi o prijatí zákonov Ministerstva financií SR po 34. schôdze vlády SR 26. augusta 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann

Predseda vlády SR odcestuje do Kyjeva vo štvrtok večer spolu s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) vyhlásil, že premiérovu cestu považuje za bezpečnú. V marci Heger neodcestoval do Kyjeva spolu s predsedami vlád Českej republiky, Poľska a Slovinska po konzultácii s bezpečnostnými zložkami. Tie mu to vyslovene neodporúčali.

„Vždy, keď ide premiér do zahraničia, tak sa zložky, ktoré to majú na starosti, čiže primárne Úrad na ochranu ústavných činiteľov a iné služby, zaoberajú akýmikoľvek otázkami, ktoré s tým súvisia,“ povedal minister obrany.

Ako dodal, koordinujú to aj s prijímajúcou stranou alebo ďalšími cestujúcimi, a to sa deje aj v tomto prípade. Podľa jeho slov ide o štandardný proces.

S ukrajinským prezidentom sa stretnú tento týždeň v Kyjeve aj predsedníčka Európskej komisie a šéf úniovej diplomacie Josep Borrell. Oznámil to hovorca EK Eric Mamer. „Stretnutie (v Kyjeve) sa uskutoční pred podujatím Stand Up For Ukraine, ktoré bude v sobotu vo Varšave,“ uviedol Mamer.

Minulý týždeň v piatok navštívila Ukrajinu predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová, ktorá v Kyjeve deklarovala ochotu EÚ pri obnove krajiny po skončení ruskej invázie.

ZDROJ: teraz.sk

ZDROJ FOTO: parlamentnelisty.sk