Druckerova optimalizácia stredných škôl. Pokrok či šanca na fiasko?

Autor: Žofia Petrášová
Zdroj foto: FB Tomáš Drucker
Ministerstvo školstva plánuje v roku 2025 plošné zlučovanie stredných škôl. Študenská rada však varuje pred možnými rizikami.

Ako uvádza denník Pravda, súčasný Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) oznámil, že chce zoptimalizovať stredné školy. Podľa neho by sa mohli menšie školy spájať do väčších celkov, ktoré by mali spoločné manažmenty. Vďaka nim by sa dokázali zjednotiť vo vzdelávacích plánoch, disponovať spoločnými odbornými zamestnancami, či nadväzovať partnerstvá so zamestnávateľmi. Šéf rezortu však zdôraznil, že školy sa zatvárať nebudú.

“Ideme vytvárať silnejšie celky s menším počtom kvalitnejších manažmentov,” upresnil Drucker na tlačovej konferencii rezortu. Navrhované legislatívne zmeny by mali platiť už od roku 2025, a optimalizácia škôl by mala byť implementovaná od septembra toho istého roku. Nový systém by tak mohol pomôcť eliminovať chyby v súčasnom vzdelávacom systéme. Veľký nedostatok v školstve vidí Drucker najmä v prílišnej zotrvačnosti, ktorá koreluje s nedostatkom alternácii. Poukázal najmä na zmeny na trhu práce a demografiu či malé rozpočty.

Na ministrovu výzvu reagovala aj Študentská rada stredných škôl (ŠRSŠ), ktorá dúfa, že novonavrhnuté kroky neprinesú problémy pre žiakov z menších regiónov. Hromadné zlúčenie by podľa organizácie mohlo mať za následok zhoršený prístup ku škole či stratu individuálnej identity škôl.

„Optimalizácia stredných škôl prináša potenciál na výrazné zlepšenie vzdelávacieho systému, avšak je potrebné dôkladne zvažovať všetky aspekty a implementovať zmeny s ohľadom na potreby a záujmy všetkých zainteresovaných strán,“  upozornili zástupcovia študentov pre TASR. Proces implementácie plošného zlúčenia môže mať podľa nich viacero plusov aj mínusov, ktoré budú závisieť od konkrétnych opatrení či ich implementácie. Napriek tomu však návrh Ministerstva školstva podporujú.