Dalšího Čecho – Slováka už NE!

Autor: Redakce
Proti kandidátovi na post prezidenta Českej republiky Andrejovi Babišovi vytiahli pred druhým kolom volieb slovenskú kartu. 


Upozorňuje na to Plus 7 dní s tým, že bilbord vyvesený v Prahe spája Babiša s Gustávom Husákom. „Dalšího čecho – Slováka už NE!“ hlása bilbord siahajúci cez dve poschodia budovy v pražskej mestskej časti Újezd. V hornej časti je čiernobiela fotografia slovenského komunistu Gustáva Husáka, ktorý sa v roku 1975 stal prezidentom Československej socialistickej republiky a abdikoval v roku 1989. Do dolnej časti bilbordu jeho tvorcovia umiestnili kandidáta na českého prezidenta Andreja Babiša v dehonestujúcom stvárnení, uvádza Plus 7 dní. Na kampaň proti Babišovi založenej na xenofóbii, ktorá je dielom spolku dekomunizace.cz, upozorňuje aj slovenská režisérka a dokumentaristka Zuzana Piussi. Ako uvádza na Facebooku, bilbord sa nachádza blízko domu, kde býva. „Rozumiem, že to v spoločnosti teraz vrie, ale musí sa tá nenávisť obracať proti Slovákom? 


Alebo tá nenávisť a pohŕdanie voči Slovákom je tu tak veľká, že to teraz vybublalo?“ pýta sa Piussi. „Považujeme za neprijateľné a nebezpečné, keď sa na odpor voči kandidátovi používa jeho pôvod,“ uvádza krajanský spolok Pražská kaviareň hlásiaci sa k odkazu prvej Československej republiky, ktorého členmi sú obyvatelia Slovenskej republiky dlhodobo žijúci v Česku. „Považujeme tento typ antikampane za neprijateľný práve preto, že jej hlavným motívom, nie je morálny charakter alebo názorové pozadie Andreja Babiša, ale ako hlavný problém prezentuje jeho príslušnosť k národnostnej menšine Slovákov žijúcich v Českej republike,“ píše Pražská kaviareň vo svojom stanovisku podľa Plus 7 dní. Bývalý český premiér Babiš získal v prvom kole českých prezidentských volieb 35 percent hlasov a v druhom kole bude súperiť s Petrom Pavlom, ktorý v prvom kole dostal 35,39 percenta hlasov.


ZDROJ: webnoviny.sk
ZDROJ FOTO: Facebook