Ďalšie trestné oznámenie medzi poslancami. Odnesú si to Ľuboš Blaha a Martin Jakubec

Za iniciatívou stoja poslanci Národnej rady (NR) SR Kristián Čekovský a Andrej Stančík. Ako uviedli, vyjadrenia daných osôb k vojne na Ukrajine môžu napĺňať znaky trestných činov vlastizrady, sabotáže, šírenia poplašnej správy, ohovárania či ohrozenia mieru.

Trestné oznámenia podávajú na os „Keďže ich príspevky na sociálnych sieťach už prekročili hranicu vyjadrenia vlastných postojov alebo názorov a myslíme si, že napĺňajú skutkové podstaty trestných činov, cítime zákonnú a morálnu povinnosť upozorniť na to orgány činné v trestnom konaní,“ vyhlásil Čekovský. Hovorí, že postaviť sa v súčasnej dobe na stranu agresora je nielen šialené, ale musí byť aj trestné. Stančík verí, že generálny prokurátor Maroš Žilinka bude konať.

Trestné oznámenie sa má týkať napríklad príspevkov na profile s menom Ľuboša Blahu, v ktorých autor obhajuje ruskú agresiu na Ukrajine, viní prezidentku Zuzanu Čaputovú zo šírenia nenávisti voči ruskému národu či zastrašovania jadrovou vojnou. Poslanci hovoria o podozreniach z vlastizrady, sabotáže a šírenia poplašnej správy. Tvrdia, že znenia statusov vzbudzujú obavy, že môže ísť o konanie v spolupráci s cudzou mocou, keďže dané konanie je zjavne v prospech Ruska ako agresora.

Blaha obvinenia odmieta. Pýta sa, či je dezinformáciou, že strana Smer-SD, kde pôsobí, chce mier a dialóg. Podľa svojich slov len upozorňuje na to, že ak SR podporuje zbrojenie Ukrajiny, len predlžuje utrpenie Ukrajincov. „Ak má byť mier ruskou propagandou, tak už naozaj na Slovensku končí zdravý rozum,“ skonštatoval. Štefan Harabin na sociálnej sieti podľa poslancov OĽaNO schvaľoval vojnový konflikt na Ukrajine, povzbudzoval nenávisť medzi ruským a ukrajinským národom či podnecoval k nenávisti a diskriminácii na základe národnosti. Mohol tak podľa nich naplniť skutkovú podstatu trestného činu ohrozenia mieru, apartheidu a diskriminácie osôb. Z rovnakých trestných činov podozrievajú poslanci aj Martina Jakubca. Na sociálnej sieti podľa nich schvaľoval a ospravedlňoval vojnový konflikt na Ukrajine, povzbudzoval nenávisť medzi ruským a ukrajinským národom, podnecoval k nenávisti a diskriminácii na základe národnosti.

ZDROJ: teraz.sk, Facebook

ZDROJ FOTO: archív teraz.sk