Čo si myslí skúsený publicista? Západ dodržiava pravidlá napriek tomu, že Rusko to nerobí

Štáty západného sveta dodržiavajú pravidlá vrátane rešpektovania výsledkov dohôd a rokovaní, aj keď to Rusko nerobí. A to je dôležité. V diskusii v TASR TV to povedal publicista Juraj Hrabko.

Opäť podľa neho prichádza čas na diplomatické rokovania, ktoré vojenský útok na Ukrajinu prerušil. „Je čas, aby bolo Rusko vyzvané na diplomatické rokovania. Nebudú jednoduché a nebudú ani krátke, ale teraz už naozaj nastáva čas na diplomatov,“ uviedol Hrabko. Aktuálne rokovania ruskej a ukrajinskej delegácie na bieloruských hraniciach podľa neho zásadnými diplomatickými rozhovormi nie sú. „To sú vojenskí poslovia. Je dobre, že sa rokuje na akejkoľvek úrovni, ale toto k nejakým rukolapným výsledkom nepovedie,“ poznamenal.

Za dôležitý signál postoja štátov celého sveta ku konfliktu na Ukrajine považuje Hrabko rezolúciu Valného zhromaždenia Organizácie spojených národov (OSN), v ktorej žiada, aby Rusko okamžite stiahlo svoje vojenské jednotky z Ukrajiny. Návrh podporilo 141 členských štátov, proti bolo päť, zdržalo sa 35 krajín vrátane Číny.

Na margo rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, ktorú Rusko vetovalo, Hrabko poznamenal, že právo veta v jeho dnešnej forme je pravidlom, ktoré by sa v budúcnosti mohlo zmeniť. Tlak bezprecedentných ekonomických sankcií spolu s odporom ukrajinských ozbrojených síl môže podľa Hrabka prispieť k tomu, že sa Rusko rozhodne vojenskú konfrontáciu ukončiť. Ak v dohľadnej dobe nepríde k ukončeniu vojenských akcií na Ukrajine, Slovensko môže podľa neho očakávať výrazný nárast počtu utečencov.

„Štát je povinný zabezpečiť vojnovým utečencom bezpečnosť, zdravotnú starostlivosť, ľudskú dôstojnosť. Na hraniciach je aj množstvo podvodníkov, ktorí napríklad ponúkajú bezplatný odvoz, ktorý potom nie je bezplatný. To je hyenizmus. Je povinnosťou štátu snažiť sa takýmto veciam zabrániť,“ upozornil Hrabko.

ZDROJ: teraz.sk

ZDROJ FOTO: archív teraz.sk