Českom sa šíri svrab, rozšíri sa aj na Slovensko?

Autor: Lucia Peštová
ZDROJ FOTO: dnevnik.hr

Šíri sa k nám svrab z Čiech. Máme sa toho obávať? Čo nám hrozí? Dávajte si pozor, dodržiavajte hygienu a čistotu, vyhýbajte sa nakazeným. Pri nákaze by mal ísť každý k lekárovi, aby sa svrab nevrátil. Svrab môže spôsobiť infekciu krvi. Svrab sa môže nachádzať všade, aj na oblečení.

Svrab sa prejavuje najmä neznesiteľným svrbením. Toto svrbenie ( pruritus) je spočiatku mierne, no neskôr sa intenzívne stupňuje, a to hlavne v noci po uložení sa do postele, keď je telo v pokoji a začína sa zahrievať. Zákožka svoju aktivitu zvyšuje práve pri prehriatí tela, ako aj pri jeho spotení.
Závislá je najmä od osobnej hygieny, ale tiež od predchádzajúceho ochorenia. Pri prvej nákaze sa sprievodné príznaky objavia v priebehu 2 – 6 týždňov. V prípade opakovanej infekcie sa inkubačná doba skracuje na 1 – 4 dni.

Pokiaľ sú v koži pacienta stále prítomné živé zákožky alebo ich vajíčka, posiaľ trvá obdobie nákazlivosti. Svrab sa prejavuje najmä neznesiteľným svrbením.
Toto svrbenie (pruritus) je spočiatku mierne, no neskôr sa intenzívne stupňuje, a to hlavne v noci po uložení sa do postele, keď je telo v pokoji a začína sa zahrievať. Zákožka svoju aktivitu zvyšuje práve pri prehriatí tela, ako aj pri jeho spotení.

O prenose svrabu z Českej republiky na Slovensko hovoria aj hygienici a kožní lekári. Slovenské ministerstvo zdravotníctva preto od prvého júna zruší doplatok na masť proti svrabu infectoscab.
Svrab je vysoko nákazlivé ochorenie kože, ktoré spôsobuje mikroskopický roztoč zákožka svrabová. Ochorenie sa šíri najmä v kolektívoch, kde ľudia žijú v úzkom kontakte. Napríklad na internátoch, v sociálnych zariadeniach či dokonca v nemocniciach. Svrab môže spôsobiť bakteriálnu infekciu krvi.

Odborníci upozorňujú, že týmto ochorením netrpia len ľudia z nižších sociálnych skupín a s nízkymi hygienickými štandardmi, ale je rozšírené aj v bežnej populácii. Ľudia sa za toto ochorenie často hanbia a niektorí s ním ani nejdú k lekárovi. Pritom dôvodom nákazy nemusí byť ich slabá hygiena, ale napríklad oblečenie, ktoré si vyskúšajú v obchode.

„Oproti minulému roku sme za celú republiku v podstate na dvojnásobnom počte prípadov,“ vraví o náraste výskytu svrabu v Česku Štěpánka Čechová, hovorkyňa Štátneho zdravotného ústavu.

Najvyšší počet prípadov je podľa nej v Moravskosliezskom a Olomouckom kraji.