Česká republika vyzvala Rusko, aby sa urýchlene vrátilo k napĺňaniu ich dohody

Autor: Redakce
JB 6 Tsiolkovskyj - Ruský prezident Vladimir Putin hovorí so zamestnancami vesmírnej agentúry Roscosmos poèas jeho návštevy kozmodrómu Vostoènyj, nachádzajúceho sa v Amurskej oblasti na ruskom Ïalekom východe pri hraniciach s Èínou, v regióne Tsiolkovskyj 12. apríla 2022. Ide o prvú Putinovu cestu mimo Moskvy od zaèiatku ruskej invázie na Ukrajinu. Rusko si dnes pripomína 61. výroèie Gagarinovej pionierskej misie do vesmíru 12. apríla 1961. Preto sa tento deò v Rusku oslavuje aj ako Deò kozmonautov. FOTO TASR/AP Russian President Vladimir Putin speaks with Roscosmos space agency employees at a rocket assembly factory during his visit to the Vostochny cosmodrome outside the city of Tsiolkovsky, about 200 kilometers (125 miles) from the city of Blagoveshchensk in the far eastern Amur region Tsiolkovsky , Russia, Tuesday, April 12, 2022. Russia on Tuesday marks the 61th anniversary of Gagarin's pioneering mission on April 12 1961, the first human flight to orbit that opened the space era. (Evgeny Biyatov, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)

Česko odsúdilo rozhodnutie ruského prezidenta Vladimira Putina ustúpiť od zmluvy New START.

 

Česká republika vyzvala Rusko, aby sa urýchlene vrátilo k napĺňaniu dohody o znížení počtu strategických zbraní. V stredu to na sociálnej sieti Twitter uviedlo Ministerstvo zahraničných vecí ČR, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe. „Zmluva New START podpísaná v Prahe v roku 2010 má zásluhu na posilnení transparentnosti, budovaní dôvery v jadrovej oblasti a znížení počtu jadrových zbraní,“ uviedol český rezort diplomacie.

Moskva tvrdí, že aj napriek rozhodnutiu ustúpiť od dohody, bude naďalej dodržiavať limity na počet jadrových hlavíc. Rozhodnutie odstúpiť od Novej dohody START oznámil v utorok ruský prezident Vladimir Putin počas príhovoru o stave krajiny. Ide o poslednú platnú dohodu o kontrole zbrojenia medzi Ruskom a USA — dvoma najväčšími jadrovými mocnosťami.

Dohodu podpísali v roku 2010 v Prahe vtedajší prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medvedev. Obe krajiny sa v nej zaviazali, že nebudú mať viac ako 1550 jadrových hlavíc a maximálne 700 ich nosičov, teda rakiet a bombardérov.

 

ZDROJ: info.sk

ZDROJ FOTO: Facebook