Ceny Anděl 2021 sú rozdané! Rockeri spôsobili takýto rozruch

Pražský Veletržní palác bol v stredu večer dejiskom galavečera 31. ročníka odovzdávania výročných cien Českej hudobnej akadémie Anděl 2021. Akadémia udelila sedem cien v hlavných a šesť cien v žánrových kategóriách, ako aj v kategórii Najlepší slovenský album. Ďalšia hudobná osobnosť pribudla do Siene slávy.

Zosnulý David Stypka a skupina Bandjeez získali za album Dýchej cenu v kategórii Album roka, Davidovi Stypkovi patrí aj ocenenie Sólový interpret a skupine David Stypka & Bandjeez aj cena za skladbu Farmářům.

Stypka zomrel 10. januára 2021, album Dýchej vyšiel v septembri 2021. Dokončili ho spevákovi spoluhráči a priatelia zo skupiny Bandjeez s producentom Martinom Ledvinom. Novinka vyšla spoločne s videoklipom k piesni Farmářům.

Za najlepšiu sólovú interpretku vyhlásili Ewu Farnu vďaka albumu Umami, skupinou roka sú Mirai za ich tretí štúdiový album Maneki Neko, objavom roka je Annabelle za album Runnin‘ Out of F* Time, Annet X získala ocenenie za videoklip k piesni Bylo nebylo.

V žánrových kategóriách získali sošku Nikol Bóková za jazzový album Prometheus, Vladimír Mišík za folkovú nahrávku Noční obraz, Amelie Siba za alternatívnu/elektronickú nahrávku Love Cowboys. Formácia Smack bodovala v kategórii rap s počinom Chimera Pt. 3: Snake a dostala tiež Cenu fanúšikov. V kategórii klasika získal trofej Ivo Kahánek za Kompletní klavírní dílo Antonína Dvořáka.

Skupina Sněť dostala  Anděla v kategórii rock za album Mokvání v okovech. Sošku však počas príhovoru vrátili pre kritiku jedného zo sponzorov programu, konkrétne organizáciu OSA (Ochranný svaz autorský), a z pódia zaznel v priamom prenose aj vulgarizmus. 

Po tretí raz vyhlásili aj víťaza v kategórii Najlepší slovenský album. Po skupinách Nocadeň a Le Payaco získala ocenenie dvojica Lash & Grey za album Blossoms of Your World.

Do Siene slávy uviedli známeho a stále populárneho 76-ročného skladateľa a speváka Jaroslava Uhlířa. Počas večera, ktorým sprevádzal Mikýř, sa predstavili napríklad Ewa Farna, Ben Cristovao, Kateřina Marie Tichá s Bandjeez, Mirai, Emma Smetana a Jordan Haj či David Koller. Katarína Knechtová a líder kapely Chinaski Michal Malátný zaspievali v sprievode orchestra skladbu Atlantída ako poctu Mekymu Žbirkovi. 

Ceny Anděl sú hudobné ceny Českej hudobnej akadémie, ktoré udeľujú od roku 1991. Víťazov jednotlivých kategórií odmenia prestížnou soškou Anděla od sochára Jaroslava Rónu.

ZDROJ: TASR

ZDROJ FOTO: TASR