Budú seniori dostávať rodičovský dôchodok od svojich detí ? Poslanci dnes o tom rokujú

Autor: Redakce
Na snímke plénum poèas 63. schôdze Národnej rady SR v Bratislave 30. marca 2022. Poslanci Národnej rady (NR) SR zaèali v stredu krátko predpoludním rokova o opoziènom návrhu na odvolanie ministra vnútra Romana Mikulca (O¼ANO) z funkcie. Mimoriadnu schôdzu inicioval Smer-SD. Na rokovanie prišli okrem Mikulca aj viacerí èlenovia vlády vrátane premiéra Eduarda Hegera (O¼ANO). Pod¾a opozície minister nezvláda riadenie uteèeneckej krízy vyvolanej vojnou na Ukrajine a zveril ho menším súkromným firmám. FOTO TASR - Jaroslav Novák

Seniori v dôchodkovom veku by mohli od svojich detí dostávať rodičovský dôchodok.

 

 

Možnosť odísť do predčasného dôchodku by zároveň mala byť po odpracovaní 40 rokov. Hovorí o tom vládna novela zákona o sociálnom poistení, ktorou sa poslanci zaoberali v úvode 11. rokovacieho dňa 72. schôdze Národnej rady (NR) SR. Rodičovský dôchodok by mal byť vyrátaný na každého rodiča ako 1,5 percenta z jednej dvanástiny úhrnu vymeriavacích základov dieťaťa za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza príslušnému kalendárnemu roku, z ktorého bolo zaplatené poistné na starobné poistenie.

 

Pôvodne malo plénum v stredu ráno začať rokovanie novelou zákona o 13. dôchodku, podľa ktorej by mali dôchodcovia dostať 13. dôchodok aj v novembri. Podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽANO) však oznámil, že tento návrh stráca poradie. Návrh zákona o 13. dôchodku je už v druhom čítaní a poslanci o ňom rokujú v skrátenom legislatívnom konaní.

 

ZDROJ: teraz.sk

ZDROJ FOTO: teraz.sk