Bude sa prijímať viac slovenských študentov na úkor zahraničných, vyhlásil dočasne poverený minister zdravotníctva

Autor: Redakce
Jedným z dôležitých bodov v memorande medzi vládou a Lekárskym odborovým združením (LOZ) bolo aj zvýšenie počtu študentov zo Slovenska študujúcich na našich lekárskych fakultách. 


Dočasne poverený minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO) sa neobáva toho, že by to viedlo k zníženiu úrovne našich medikov. Uviedol to v rozhovore pre agentúru SITA a portál vZdravotníctve. Na Slovensku totiž budú môcť podľa Lengvarského študovať medicínu tí, ktorí by inak za štúdiom tohto odboru odišli do zahraničia. „Bude sa prijímať viac slovenských študentov na úkor zahraničných,“ povedal. Upozornil pritom na to, že mnoho Slovákov študuje medicínu v Českej republike. 


„Pokiaľ naše fakulty príjmu o 100 alebo 200 študentov medicíny viac zo Slovenska, môžu to byť práve tí, ktorí študujú medicínu v zahraničí,“ tvrdí. Môže ísť podľa neho o študentov, ktorí si podali prihlášku aj na lekársku fakultu na Slovensku, aj v Čechách a na Slovensku ich nevzali, ale v Čechách áno. „Bude teda väčší priestor na to, aby týchto študentov prijali na lekárske fakulty na Slovensku. V tomto vôbec nemám žiadne obavy,“ povedal minister. Vláda sa v memorande s LOZ zaviazala k tomu, že príjme opatrenia, ktoré umožnia dostatočné zvýšenie rozpočtu pre jednotlivé lekárske fakulty, čo umožní prijať viac študentov lekárskych fakúlt študujúcich v slovenskom jazyku. Vláda tiež príjme opatrenia, ktoré umožnia vytvoriť aj priestorové podmienky a dostatočný počet lôžok potrebných pre praktickú výučbu medikov.


ZDROJ: webnoviny.sk

ZDROJ FOTO: Facebook