Bolek Polívka dostane skvelé ocenenie! Zanecháva výraznú stopu už desiatky rokov

Herec, dramatik, scenárista a režisér Boleslav Polívka dostane na 56. ročníku Medzinárodného filmového festivalu Karlove Vary (KVIFF) Cenu prezidenta festivalu určenú pre výrazné osobnosti českej kinematografie.

V utorok to na tlačovej konferencii v Prahe oznámili organizátori tohto podujatia, ktorých citoval Český rozhlas. Cenu spravidla udeľujú osobnostiam, ktoré v oblasti hereckého umenia, filmovej réžie či producentskej činnosti zásadným spôsobom prispievajú k rozvoju filmovej tvorby, a to nielen vo svojej krajine, ale aj v zahraničí.

Polívka vstúpil do povedomia divákov najprv ako svojbytná a neopakovateľná osobnosť autorského divadla a spoluzakladateľ brnianskeho divadla Husa na provázku. Jeho inscenácie, ktoré režíroval a hral v nich hlavné úlohy, boli inšpirované klauniádou, komédiou dell’arte aj filmovou groteskou, ale vďaka špecifickému výrazu zámerne prekračovali hranice žánru. Jedinečnosť a originalita týchto predstavení mu vyniesla uznanie aj v zahraničí a spoluprácu s množstvom popredných medzinárodných divadelných súborov. V roku 1993 založil Divadlo Bolka Polívky, ako herec hosťuje aj na viacerých scénach mimo Brna.

Polívka zanecháva výraznú stopu desiatky rokov i na českej filmovej scéne, a to v tituloch ako Balada pro banditu (1978), Kalamita (1981), Šašek a královna (1987), Sedím na konári a je mi dobre (1989), Dědictví aneb Kurvahošigutntag (1992), Zapomenuté světlo (1996), Pelíšky (1999), Musíme si pomáhat (2000), Pupendo (2003) či U mě dobrý (2008).

Ďalšie ocenenia udelia na KVIFF umelcom a snímkam zvoleným odbornou porotou alebo divákmi. Na výber je obvykle približne z dvoch stoviek filmov. Návštevníci sa môžu tešiť na snímky uvedené exkluzívne na karlovarskom festivale a tiež na svetové, medzinárodné a európske premiéry.

Usporiadatelia na čele s prezidentom KVIFF Jiřím Bartoškom v utorok na tlačovej konferencii predstavili aj oficiálny plagát 56. ročníka festivalu, ktorý sa bude konať 1. až 9. júla. KVIFF aj tento rok uvedie premiéru klasického českého filmu, ktorý digitálne zreštaurovali. Podľa vedenia festivalu je pripravené uvedenie ďalšieho zásadného titulu československej novej vlny, filmovej adaptácie románu Milana Kunderu Žert, ktorú v roku 1968 nakrútil režisér Jaromil Jireš.

Prvý ročník festivalu sa konal v roku 1946; je druhou najstaršou filmovou prehliadkou v Európe. V hlavnej súťaži udeľujú ocenenie za najlepší film, réžiu, mužský herecký výkon, ženský herecký výkon, ako aj zvláštnu cenu poroty.

ZDROJ: teraz.sk

ZDROJ FOTO: blesk.cz