Ako nám pomôže Strategický kompas EÚ, ktorý prijal Jaroslav Naď? „Ide o skutočne dôležitý konsenzus,“ uviedol Naď

Strategický kompas EÚ a bezpečnostná situácia v súvislosti s ruskou agresiou na Ukrajine boli hlavnými témami pondelkového stretnutia ministra obrany SR Jaroslava Naďa (OĽaNO) s veľvyslancami členských štátov Európskej únie (EÚ) na pôde rezortu obrany.

Stretnutie inicioval francúzsky veľvyslanec v SR Pascal Le Deunff v kontexte prebiehajúceho predsedníctva Francúzska v Rade EÚ. TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Martina Kovaľ Kakaščíková.

„Slovensko víta prijatie Strategického kompasu EÚ členskými štátmi Únie. V čase, keď v našom najbližšom susedstve prebieha vojna, ide o skutočne dôležitý konsenzus,“ uviedol Naď. Hovorí o jasnom signáli, že Európska únia je schopná a ochotná posilniť svoju bezpečnosť a obranu.

Opatrenia zahrnuté v Strategickom kompase, ktorého úlohou je poskytnúť usmernenie pre ďalší rozvoj spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky na najbližšie roky, prinesú podľa ministra lepšie možnosti budovania a rozvíjania obranných spôsobilostí, v dôsledku čoho sa posilní aj NATO. Ocenil tiež iniciatívu na vytvorenie súboru nástrojov EÚ na boj proti hybridným hrozbám.

Minister na stretnutí tiež informoval veľvyslancov o pokračujúcich modernizačných projektoch v Ozbrojených silách SR, ako aj o doterajšej pomoci SR pre Ukrajinu.

ZDROJ: teraz.sk

ZDROJ FOTO: bystricoviny.sk