Ako je to so snežienkami? Sú chranené alebo nie?

Autor: Žofia Petrášová
Zdroj foto: Flickr/ Tristan Martin
Legislatíva sa v priebehu desaťročí viackrát menila, ako je na tom teraz?

Legislatíva sa v priebehu desaťročí viackrát menila, ako je na tom teraz?

Jar už je za rohom a s prvými lúčmi teplého slnka sa na svet predierajú prvé jarné snežienky. Hoci sa jedná o menej častý druh kvetu, nie je výnimkou že ju môžete zazrieť aj počas cesty do práce či školy. Napriek tomu, že svojou krásou láka na odrhnutie, za jeden kvet môžete pekne zaplatiť. Hoci sa legislatíva okolo tohto kvetu počas desaťročí menila, dnes sa jedná o chránený druh na celom území Slovenskej republiky.

To teda znamená, že v súčasnosti podľa platnej legislatívy z roku 2021 je rastlinu zakázané trhať, zbierať, rezať, vykopávať alebo ničiť v prirodzenom areáli alebo prírode. Taktiež je zakázané ju predávať, vymieňať, držať alebo prepravovať, pokiaľ sa jedná o rastlinu vyrastenú v prirodzenom prostredí, informuje Štátna ochrana Slovenskej republiky.

V minulosti síce platilo, že nie je protizákonné ju trhať do druhého stupňa ochrany, dnes tomu však už tak nie je. Snežienku jarnú je teda možné odtrhnúť alebo držať jedine ak sa jedná o rastlinu z vlastnej záhrady, prípadne od oficiálneho pestovateľa. Vo voľnej prírode je zákonom chránená a jej spoločenská hodnota je 200 eur. Ak by ste sa rozhodli si snežienku odtrhnúť v chránenom pásme, jej hodnota sa strojnásobuje.

Za kyticu väzenie

Za peknú kyticu snežienok by ste zaplatili pekne draho. Ak totiž občan spôsobí škodu vo väčšom rozsahu ako 2600 eur, tým že zničí, vykope, vytrhne či poškodí chránenú rastlinu, potrestá sa odňatím slobody na dva roky, informuje denník Plus JEDEN DEŇ.