Ak chceme dlhodobo udržať postavenie a vplyv vo svete, máme sa čo obracať, detaily prezradil Ivan Korčok

Autor: Redakce

Bývalý minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok sa zúčastnil na renomovanom Raisina Dialogue, na ktorom bolo zastúpených viac ako 100 krajín z celého sveta. Tomu zodpovedala aj debata počas troch dní – každý vidí svet zo svojho uhla pohľadu, ako prezradil aj na sociálnej sieti.

Európania sú podľa neho dnes logicky zameraní na vojnu na Ukrajine, ale napr. krajiny tzv. globálneho juhu a indo-pacifického priestoru sa pozerajú na tento konflikt s odstupom, ako na lokálny a, keď to veľmi zjednoduším, dávajú na javo, aby sme si ho vyriešili my sami.

„Viem ich do určitej miery pochopiť, keď hovoria, že naše európske problémy nie sú problémami celého sveta a keď sú konflikty a problémy vo svete, my Európania sa sa často tvárime ako by sa nás netýkali. V mojom vystúpení som sa preto snažil publikum presvedčiť, že im nemôže byť jedno ak Chartu OSN a medzinárodné právo porušuje Rusko ako stály člen Bezpečnostnej rady OSN a práve preto vojna proti Ukrajine zďaleka nemá len lokálny význam. Bez ohľadu na to, odnášam si presvedčenie, že my Európania musíme oveľa intenzívnejšie komunikovať a argumentovať aj voči vzdialeným krajinám a regiónom. V každom prípade, je dobre, že tu v Dillí zaznel náš, slovenský hlas. Jasné pozície presvedčivo odprezentoval minister ZV Rastislav Káčer v diskusii, ktorú organizoval GLOBSEC a moderoval Robert Vass,“ povedal.
V Indii som nebol prvýkrát. „Samozrejme, ani teraz sa mi okrem letiska v Dillí, hotela a konferenčnej haly, nepodarilo vidieť nič viac. Napriek tomu, človek si tu musí uvedomiť reality, ktoré by nás mali čo najviac dostávať z našej uzavretej európskej bubliny. Svet je v obrovskom pohybe, rastie, Dillí má vyše 20 miliónov obyvateľov, India už je najľudnatejšia krajina sveta, je 5. najväčšou ekonomikou sveta, čoskoro predbehne aj Nemecko, v indo-pacifickom regióne sú 3 zo 4 najväčších ekonomík sveta, ročný prírastok indického HDP je 500 mld USD atď. Samozrejme, veľmi dobre vieme, že v Indii žijú naďalej stovky miliónov ľudí v neprestaviteľne chudobných podmienkach, ale niet sporu o tom, že ak si ako Európania chceme dlhodobo udržať postavenie a vplyv vo svete, máme sa čo obracať,“ dodal.

Raisina Dialogue je popredná indická konferencia o geopolitike a geoekonomike zameraná na riešenie najnáročnejších problémov, ktorým čelí globálna komunita. Každý rok sa lídri v politike, obchode, médiách a občianskej spoločnosti stretávajú v Naí Dillí, aby diskutovali o stave sveta a skúmali možnosti spolupráce v širokom spektre súčasných záležitostí. Dialóg je štruktúrovaný ako medzisektorová diskusia viacerých zainteresovaných strán, do ktorej sa zapájajú hlavy štátov, ministri vlád a predstavitelia miestnej samosprávy, ku ktorým sa pripájajú myšlienkoví lídri zo súkromného sektora, médií a akademickej obce.Konferenciu organizuje nadácia Observer Research Foundation v spolupráci s Ministerstvom zahraničných vecí, vládou Indie. Toto úsilie podporuje množstvo inštitúcií, organizácií a jednotlivcov, ktorí sa hlásia k poslaniu konferencie.

ZDROJ: Facebook.com/ivan.korcok

ZDROJ FOTO: Facebook.com/ivan.korcok