Naď si ani počas vojny na Ukrajine nenechá ujsť príležitosť na výhodný biznis!

Vojna na Ukrajine pokračuje, Naďov biznis s bojovými obrnenými vozidlami 8×8 začína. A až priveľa okolností nasvedčuje tomu, že na ministerstve obrany presne vedia, kto má byť víťazom. Nakoniec sa, ako je už u neho zvykom, na verejnosti pochváli akože transparentným obchodom. Takže nie len, že klame, ale je dokonca až tak egocentrický, že si za klamstvá pravidelne pýta od verejnosti poďakovanie a uznanie.

Minister Naď sa síce tvári, že jeho prvoradou agendou je vojna na Ukrajine, no nesmieme zabúdať, že na čelo rezortu obrany prišiel so zámerom robiť zbrojárske kšefty a tak ministerstvo postupuje v snahe nakúpiť veľké množstvo kolesových a pásových bojových obrnených vozidiel. Pre kolesové 8×8 si pritom už nechalo spracovať analýzu od ministerstva hospodárstva, ktorá favorizuje fínske vozidlo Patria a to aj napriek tomu, že nám Fíni ponúkajú nedostatočné zapojenie slovenského priemyslu a cena nie je najnižšia z dostupných ponúk. Opakuje sa nám história? Sme pri zrode nového kšeftu analytika Naďa, o ktorom sa hovorí ako o zbrojárskom lobistovi?

Celý obchod má mať  až5 fáz, v rámci ktorých chce Naď nakúpiť až 500 takýchto strojov, to by nás stálo aj cez 6 miliárd eur. Uvedomme si, že rozpočet je len 1,3 miliardy. Štúdia uskutočniteľnosti, v podstate nie je reálnou štúdiou ale len stendenčnením ponúk. Štúdia zámere ignorovala aspekty, v ktorých boli výhodnejšie iné firmy ale akceptovala iba tie, v ktorých mala fínska firma na vrch.

Keď vláda vyšla s projektovým zámerom, rátala so zapojením slovenského obranného priemyslu len na 40 percent, z čoho vyplýva, že vláda reálne nechcela prosperovať.

Česká firma TATRA DEFENCE tvrdí, že ich ponuka obsahuje zapojenie obranného priemyslu až na 60 percent. Prinieslo by to viac strategickej sebestačnosti, vzdelávanie pre zamestnancov, medzinárodný presah a mnohé ďalšie výhody.

S vysokým zapojením domáceho obranného priemyslu sa i v kríze môžeme spoliehať na istotu dodávok.

Slovenská štúdia však aspekt ponúk do značnej miery odignorovala a vyhodnocovala ho zvláštnym spôsobom. Dôvodom nekonkrétnej a strnulej analýzy má byť nevypočítateľnosť zapojenia slovenského obranného priemyslu. TATRA DEFENCE  si nechala vypracovať samostatnú štúdiu od renomovanej poradenskej spoločnosti. Dokázala, že každé investované euro SR by prinieslo 3,2 eura naspäť. Slovenskí analytici to označili za optimistické a nereálne. Zisk sa vypočítava bežne, lebo je to dôležitý aspekt.

Ministerstvo sa o podobné výpočty ani nesnažilo. Je to podozrivá okolnosť. Exaktné metódy na takéto výpočty sa  používajú bežne. Fínsko je štátom, ktorý nie je členom NATO a nachádza sa na hranici s Ruskom. Neznie spolupráca s ČR logickejšie?

ZDROJ: Facebook/ Robert Bestro – MSD, VH

ZDROJ FOTO: sme.sk