Eduard Heger a Joe Biden rokovali o situácii na Ukrajine

BRATISLAVA/WASHINGTON – Americký prezident hovoril vo štvrtok so zástupcami krajín tzv. Bukureštskej deviatky (B9) o svojom utorkovom rokovaní s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. B9 sa skladá z Bulharska, Česka, Estónska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Poľska, Rumunska a Slovenska. Zoskupenie sa po prvý raz stretlo na úrovni hláv štátov v Bukurešti v roku 2015.

Premiér SR Eduard Heger zdôraznil na rokovaní s americkým prezidentom podporu územnej celistvosti a zvrchovanosti Ukrajiny zo strany Slovenska. TASR o tom informoval tlačový odbor Úradu vlády SR. „Sme znepokojnení z ruskej vojenskej prítomnosti v blízkosti ukrajinských hraníc. Ide o vážnu hrozbu a my ju nemôžeme podceňovať,“ povedal počas diskusie Heger.

Šéfa Bieleho domu informoval o intenzívnej spolupráci Slovenska s Ukrajinou. „Odkaz zo zasadnutia Európskej rady v Bruseli, ktoré sa uskutoční na budúci týždeň, musí byť rovnako tvrdý, ako sú Spojené štáty v bezprecedentných ekonomických či bezpečnostných sankciách, ktoré by nasledovali v prípade, ak by sa Rusko rozhodlo zaútočiť na Ukrajinu,“ uviedol premiér.

Ocenil, že americký prezident nehovorí o situácii len s veľkými hráčmi, ale aj s krajinami na východnej hranici NATO, ktoré majú právom najväčšie obavy z aktuálnych bezpečnostných hrozieb. Prezident USA svojich partnerov opakovane uistil o silnej podpore bezpečnosti a o tom, že všetky kroky, ktoré v tomto smere USA urobia, budú úzko konzultovať so všetkými spojencami, píše tlačový odbor. „Bezpečnosť Európy je aj bezpečnosťou USA,“ vyhlásil Biden.

Biden telefonoval vo štvrtok aj s ukrajinským prezidentom. Volodymyr Zelenskyj sa mu poďakoval za jeho silnú podporu v období, keď Ukrajina čelí hrozbe zo strany Ruska.  „Americký prezident ma informoval o obsahu svojich rokovaní s Putinom. Takisto sme diskutovali o možných formátoch na vyriešenie konfliktu na Donbase,“ napísal Zelenskyj po rozhovore na Twitteri. Dodal, že s Bidenom hovorili aj o možných vnútorných reformách na Ukrajine.