Poslanci ukončili schôdzu, navrhla to Anna Zemanová, aby sa tento chaos skončil

Autor: Lucia Peštová
Zdroj foto: reprofoto

Poslanci ukončili schôdzu skôr, ako stihli hlasovať. Návrh na okamžité ukončenie schôdze podporila prekvapivá koalícia poslancov zo Sme rodina, SaS, Smeru, Hlasu, Demokratov aj Republiky. Poslanci mali v závere 90. schôdze rozhodnúť napríklad o zakotvení práva na hotovosť v Ústave SR či o uznesení, podľa ktorého by vláda musela predložiť návrh štátneho rozpočtu v skoršom termíne. Hlasovať malo plénum aj o posunutí viacerých návrhov do druhého čítania. Napríklad o úprave paragrafu 363 Trestného poriadku, o fungovaní obecných polícií a ďalších. Všetky tieto zákony sa presunú sa jún. A tie ktoré sú v prvom čítaní samozrejme neprejdú.

Návrh na ukončenie schôdze navrhla SaS Anna Zemanová. Za hlasovalo 89 zo 135 prítomných poslancov, proti bolo 41 poslancov, traja sa zdržali a dvaja nehlasovali.

Proti ukončeniu schôdze boli poslanci OĽaNO, trojica okolo Tomáša Tarabu, Hatráková s Čepčekom a Kotlebovci. Liberálov, ktorí podporujú prezidentku (SaS, Demokrati, PS, do istej miery Hlas) motivovalo niečo iné ako kritikov Zuzany Čaputovej a jej úradníckej vlády (Smer, Republika, do istej miery Sme rodina). Napokon hlasovali spolu.

Malo sa hlasovať o obmedzení nedeľného predaja, ústavnej záruke za právo na finančnú hotovosť, o pomoci pre tehotné ženy, aby neboli nútené ísť na potrat pre nedostatok informácií alebo sociálnej situácii, o uznesení, ktoré viaže úradnícku vládu, aby jej zástupcovia hlasovali v Bruseli v súlade s väčšinou v parlamente, o novele o rodnom čísle či uznesení, ktorým by bola vláda zaviazaná predložiť návrh rozpočtu do konca augusta, respektíve sa vyjadriť k škandalóznym výrokom pána Šuchu, zástupcu Európskej komisie v Bratislave.

Schvaľovať sa mal návrh na odmenu 500 eur za voľby od Igora Matoviča, obmedzenie interrupcií od poslankyne Anny Záborskej alebo zákon riešiaci paragraf 363. Tieto návrhy preložil predseda parlamentu Boris Kollár na júnovú schôdzu. Tá by však mala byť podľa programu poslednou riadnou schôdzou, čo znamená, že sa na nej nestihnú úplne schváliť zákony v prvom čítaní.

Na prvý pohľad je to prekvapujúce, veď mnohí z nich tam mali svoje zákony, voči iným sa zase chceli vymedziť a – zvlášť liberálom – žiadne veľké riziko nehrozilo, pretože po troch čítaniach, ktoré by sa tesne stihli, ešte môže všetky zákony vetovať prezidentka.