Posledný predvolebný prieskum pred voľbami: Preferencie strán sa miešajú. Hrozí Slovensku volebný pat?

Autor: Lucia Peštová
Zdroj foto: reprofoto

Slovenská politická scéna ostáva napätá a plná neistoty pred nadchádzajúcimi parlamentnými voľbami, ktoré sa uskutočnia o niekoľko dní. Posledný prieskum verejnej mienky vykonaný agentúrou Focus ponúka zaujímavý pohľad na preferencie voličov a možný vývoj po voľbách.

 

Prieskum, ktorý bol vykonaný pre TV Markíza, zahŕňal obdobie od 22. do 26. septembra a priniesol niekoľko dôležitých zistení. Poradie prvých troch politických strán sa tentoraz nezmenilo, avšak rozloženie síl medzi ostatnými stranami je zaujímavé.

Smer by podľa prieskumu získal 18,0 % preferencií voličov, PS (Progressívne Slovensko) by sa umiestnilo na druhom mieste s 16,6 % hlasov a Hlas by obsadil tretie miesto so ziskom 13,7 % voličských preferencií.

Jedným z pozoruhodných momentov tohto prieskumu je výrazný vzostup strany OĽaNO, ktorá by získala 8,2 % hlasov a tak by sa posunula pred Republiku, ktorá by mala podporu 7,7 % voličov.

Ďalšie strany by sa umiestnili nasledovne: KDH so 6,5 %, SNS so 6,4 % a SaS so ziskom 5,8 % by sa dostala do parlamentu. Mimo parlamentu by zostali strany Sme rodina (4,1 %), Demokrati (4,0 %) a Aliancia (3,5 %).

S takouto rozmanitosťou preferencií a politickým rozložením síl by tvorba koalície po voľbách bola veľmi náročná. Žiadna z hlavných strán, ako Smer, SNS a Hlas, by nemala dostatočnú väčšinu na zostavenie vlády. Republika, ktorú však Peter Pellegrini vylúčil zo spolupráce, by bola nevyhnutná pre tvorbu väčšinovej koalície.

Na druhej strane, ani tzv. „prodemokratické“ strany by nemali samy nárok na tvorbu vlády. Aj keby získali podporu strany Hlas, koalícia by stále závisela od tesnej väčšiny v parlamente.

S takýmto politickým rozložením síl je možné, že sa Slovensko dostane do situácie nazývanej „volebný pat,“ kde žiadna strana nemá dostatočnú väčšinu na zostavenie vlády. To by mohlo viesť k ďalším parlamentným voľbám v priebehu pár mesiacov, čo by iba ešte viac zvýšilo politickú neistotu a napätie na slovenskej politickej scéne.